Agrigento

W Agrigento odkryto starożytny budynek. Był związany z sycylijskim kultem

Na terenie Doliny Świątyń w mieście Agrigento, które znajduje się na południowym wybrzeżu Sycylii, archeolodzy odkryli nieznany wcześniej budynek. Naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Journal of Archaeological Science: Reports” informują, że ta zabytkowa struktura mogła pełnić kluczową rolę dla praktyk religijnych ludności starożytnej Sycylii.

Dzisiejsze sycylijskie miasto Agrigento w przeszłości było znane jako Akragas. Zostało ono założone około 580 roku p.n.e. jako jedna z greckich kolonii na tej największej wyspie Morza Śródziemnego. Obecnie jedną z najbardziej unikatowych i zabytkowych części tego miasta, jak i całego regionu, jest Dolina Świątyń, która od 1997 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chociaż miejsce to i współcześnie budzi wrażenie, to pozostały z niego praktycznie wyłącznie ruiny, gdyż w 406 r. p.n.e. zostało zniszczone przez Kartagińczyków. Kolejny okres prosperity Akragas przypadł już na czasy panowania rzymskiego.

W XIX wieku po raz pierwszy zostały odkopane części tego starożytnego ośrodka miejskiego – prace te trwały do XX wieku, ale do tej pory nie odkopano go jednak w całości. W trakcie  liczonych w dziesiątkach lat wykopalisk zostały znalezione za to liczne interesujące budowle, wśród których na pierwszy plan wysuwa się budynek, który najprawdopodobniej był jedną z najważniejszych pogańskich świątyń na Sycylii. Zespół archeologów odkopał go przy wykorzystaniu technik związanych z badaniami geofizycznymi na obszarze o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych. Dzięki wykorzystaniu tej metody badawczej naukowcom udało się stworzyć podziemną mapę ruin tego miejsca, informuje portal „ARTnews„.

Przy pomocy podziemnej mapy archeolodzy byli w stanie stwierdzić, iż znajdujące się na niej anomalie są w rzeczywistości zakopanymi pod ziemią starożytnymi strukturami. Podczas wykopalisk testowych zespół odkrył dużą ścianę z bloków kamiennych. Znaleziono tam także pozostałości domowego pieca z innego okresu. „Jesteśmy niezwykle podekscytowani perspektywą odkrycia nieznanego dotąd zabytku w kluczowej części miasta, prawdopodobnie powiązanego z pobliskim sanktuarium. Mogłoby to nam pomóc lepiej zrozumieć topografię religijną miasta i pomóc nam określić różne fazy budowy, które miały miejsce na tym obszarze – położonym pomiędzy sektorem sakralnym a dzielnicą mieszkalną” – stwierdził Sebastiano Imposa, profesor nadzwyczajny geofizyki stosowanej na Uniwersytecie w Katanii, biorący udział w wykopaliskach w Agrigento.

Chociaż funkcja i data powstania tego budynku pozostają niejasne, to być może stanowił on część większej budowli. Zespół archeologów powinien dowiedzieć się więcej na jego temat, gdy wykopaliska będą kontynuowane w kwietniu 2025 roku. Badacze mają nadzieję, że to odkrycie jest tylko wstępem i liczą na na to, że pod ziemią Agrigento znajdują się kolejne niezwykłe zabytki do odkopania i zidentyfikowania. Starożytne miasto w Dolinie Świątyń skrywa z pewnością jeszcze wiele tajemnic.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się