Visingsö
Fot. Muzeum Hrabstwa Jönköping

Na szwedzkiej wyspie Visingsö odkryto 170 średniowiecznych monet

Archeolodzy z Muzeum Hrabstwa Jönköping na wyspie Visingsö, znajdującej się na jeziorze Wetter w południowej Szwecji, dokonali niezwykłego odkrycia. Tuż przy zabytkowym kościele Brahe znaleźli grób, w którym znajdowało się 170 srebrnych monet. Skarb ten został odkryty w trakcie prac archeologicznych poprzedzających w tym miejscu budowę instalacji systemu ogrzewania geotermalnego.

Wyspa Visingsö, będąca największą wyspą na jeziorze Wetter, pełniła kluczową pod kątem strategicznym rolę w XII i XIII wieku jako siedziba szwedzkich władców. To właśnie na tej wyspie zostali pochowani czterej szwedzcy królowie tacy jak chociażby Karl Sverkersson i Magnus Ladulås. Wykopaliska i badania prowadzone na terenie zabytkowego kościoła Brahe, który został zbudowany na fundamentach wcześniejszego XII-wiecznego kościoła pozwoliły odkryć nie tylko dużą liczbę średniowiecznych srebrnych monet, a także szczątki dwóch osób, informuje portal „Archeology News Online Magazine„.

Odkryte w grobowcu przy kościele Brahe szkielety nie zachowały się jednak w dobrym stanie, gdyż archeolodzy znaleźli jedynie dolne kości. Ze wstępnych analiz wynika, że ​​jednym ze zmarłych był mężczyzna w wieku od 20 do 25 lat. Znaleziono w pobliżu lewej stopy jednego z dwóch szkieletów monety zostały sklasyfikowane przez badaczy jako srebrne brakteaty. Zgodnie z szacunkami badaczy monety te pochodzą z okresu pomiędzy 1150 a 1180 r. Już na ten moment wiadomo, że są to jedne z najstarszych znanych monet jakie zostały wybite w Szwecji – mogą być one potencjalnie nawet starsze od monet znalezionych w Sigtunie, starożytnym szwedzkim mieście, którego początki sięgają epoki Wikingów.

Brakteaty to cienkie srebrne monety, które były wybijane jednostronnie w Europie Środkowej w XII–XIV wieku. Jak twierdzą eksperci odkrycie tak pokaźnej liczby tych monet w chrześcijańskim miejscu pochówku jest wysoce niezwykłe. Anna Ödéen, kierownik wykopalisk na wyspie Visingsö i archeolog z Muzeum Hrabstwa Jönköping wyraziła podekscytowanie znaleziskiem, podkreślając, iż może on pomóc lepiej zrozumieć historię wczesnośredniowiecznej  numizmatyki w regionie południowej Skandynawii. Eeva Jonsson z Królewskiego Gabinetu Monet opisała odkrycie jako „całkowicie sensacyjne” oraz wskazała, że lepiej naświetli ono ten okres w historii Szwecji na który głównie składają się białe plamy.

Wyspa Visingsö we wczesnym średniowieczu była polem starcia dwóch głównych rywalizujących ze sobą o władzę nad Szwecją rodów: Sverkerów i Erykidów. Jednak ważne znaczenie tej największej wyspy jeziora Wetter wykracza poza tę epokę historyczną, gdyż jak wykazały wcześniejsze wykopaliska miejsce to było istotne również dla społeczności żyjących na tym terenie w epoce brązu i epoce żelaza – co potwierdzają liczne artefakty pochodzące z tych okresów.   

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się