NGC 4262

Naukowcy uchwycili układ gromad kulistych w galaktyce NGC 4262

Korzystając z teleskopu Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT), astronomowie przeprowadzili obserwacje biegunowej galaktyki pierścieniowej, znanej jako NGC 4262. Badanie pozwoliło lepiej poznać system gromad kulistych wewnątrz niej.

Jak tłumaczą badacze, biegunowe galaktyki pierścieniowe (PRG) to układy składające się z galaktyki podobnej do S0 (galaktyki soczewkowatej) i pierścienia biegunowego, które pozostają oddzielone przez miliardy lat. Zewnętrzne pierścienie biegunowe, jak wskazują astronomowie, składające się z gazu i gwiazd, są ustawione niemalże prostopadle do głównej osi centralnej galaktyki-gospodarza.

Znajdująca się w odległości około 50,5 miliona lat świetlnych NGC 4262 jest najbliższą Ziemi galaktyką PRG i członkiem gromady w Pannie (masywna gromada galaktyk w centrum Supergromady Lokalnej). Jest ona niezwykle bogata w gaz.

Jak zaznaczają naukowcy, chociaż przeprowadzono wiele badań NGC 4262, jej system gromad kulistych (GCS) nie został dokładnie poznany. Dlatego astronomowie z Christ University w Bangalore w Indiach, pod kierownictwem Akhila Krishne wykorzystał instrument CFHT MegaCam do zbadania GCS w tej galaktyce. Obserwacje zostały przeprowadzone w ramach Next Generation Virgo Cluster Survey (NGVS). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Zdaniem astronomów, obserwacje wykazały, że GCS NGC 4262 zawiera co najmniej 266 gromad kulistych, rozciągających się na 124 tysiące lata świetle. Całkowitą masę układu badacze oszacowali na 63,8 miliona mas Słońca.

Badanie wykazało również, że badana galaktyka ma określoną częstotliwość 4,2 i określoną masę 0,23. Według naukowców jest to stosunkowo wysoka wartość w porównaniu z innymi galaktykami o podobnej masie i w podobnych środowiskach kosmicznych.

Astronomowie po przeanalizowaniu danych stwierdzili, że ich odkrycia wskazują, że NGC 4262 znajduje się w fazie przejściowej między galaktyką spiralną a eliptyczną.

„Wysoka częstotliwość właściwa NGC 4262 zajmuje pozycję zbliżoną do galaktyk eliptycznych, co sugeruje, że właściwości systemu gromad kulistych galaktyk PRG są bardziej podobne do galaktyk eliptycznych niż spiralnych. Wszystkie te wyniki wskazują na prawdopodobieństwo, że stała się ona galaktyką eliptyczną i obecnie znajduje się w stanie przejściowym w oparciu o jej właściwości GCS” – podsumowują naukowcy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się