Ryugu
Fot. NASA/Robert Markowitz

Asteroida Ryugu i jej tajemnice

Analiza próbek pobranych z asteroidy Ryugu przez sondę Hayabusa2 Japońskiej Agencji Kosmicznej ujawniła nowe spojrzenie na magnetyczne i fizyczne środowisko przestrzeni międzyplanetarnej.

Wyniki badania, przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Hokkaido, pod kierownictwem profesora Yuki Kimurę, zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

W najnowszym badaniu wykorzystano fale elektronowe przenikające próbki w celu ujawnienia szczegółów ich struktury oraz właściwości magnetycznych i elektrycznych – jest to technika zwana holografią elektronową.

Hayabusa2 dotarła do asteroidy Ryugu 27 czerwca 2018 r., zebrała próbki podczas dwóch zbliżeń do obiektu, a następnie przesłała próbki na Ziemię w grudniu 2020 roku. Statek kosmiczny kontynuuje obecnie swoją podróż w kosmosie, aby przeprowadzić obserwacje dwóch kolejnych asteroid w 2029 i 2031 roku.

Jak tłumaczą astronomowie, jedną z zalet pobierania próbek bezpośrednio z asteroidy jest to, że pozwala to na zbadanie długoterminowych skutków jej ekspozycji na środowisko kosmiczne. „Wiatr słoneczny” wysokoenergetycznych cząstek pochodzących ze Słońca i bombardowanie przez mikrometeoroidy powodują zmiany znane jako pogoda kosmiczna.

Fot. NASA/Goddard/University of Arizona

Niemożliwe jest dokładne zbadanie tych zmian przy użyciu większości próbek meteorytów, które rozbijają się na Ziemi, częściowo ze względu na ich pochodzenie z wewnętrznych części asteroidy, a także przez skutki ich opadania przez atmosferę, gdzie zostają narażone na wysokie temperatury.

„Sygnatury wietrzenia przestrzeni kosmicznej, które wykryliśmy bezpośrednio, pozwolą nam lepiej zrozumieć niektóre zjawiska zachodzące w Układzie Słonecznym” – mówi Kimura.

Zdaniem badacza, siła pola magnetycznego we wczesnym Układzie Słonecznym zmniejszyła się wraz z formowaniem się planet, a pomiar namagnesowania pozostałości na asteroidach może ujawnić informacje o siłach panujących w naszym najbliższym kosmicznym sąsiedztwie na bardzo wczesnych etapach jego rozwoju.

„Nasze wyniki mogą również pomóc w ujawnieniu względnego wieku powierzchni ciał kosmicznych i pomóc w dokładnej interpretacji danych teledetekcyjnych uzyskanych z tych obiektów” – dodaje.

Zdaniem astronomów, szczególnie interesującym odkryciem było to, że małe ziarna mineralne obecne na Ryugu, zwane framboidami, składające się z magnetytu (formy tlenku żelaza), całkowicie utraciły swoje normalne właściwości magnetyczne. Naukowcy sugerują, że było to spowodowane kolizją z mikrometeoroidami o dużej prędkości i średnicy od 2 do 20 mikrometrów.

„Chociaż nasze badanie ma przede wszystkim na celu lepsze poznanie obiektów obecnych w Układzie Słonecznym, może również pomóc w oszacowaniu stopnia degradacji, która może być spowodowana przez pył kosmiczny uderzający z dużą prędkością w statki kosmiczne w trakcie misji” – podsumowuje Kimura.

Emil Gołoś                            

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się