Pulsed Plasma Rocket

Pulsed Plasma Rocket (PPR) pomoże szybciej dotrzeć na Marsa  

Odległości w kosmosie są niezwykle ogromne, człowiek potrzebuje niezwykle wydajnego i szybkiego napędu, by mógł kontynuować podbój Wszechświata. Nowy rodzaj napędu Pulsed Plasma Rocket (PPR), może stanowić rozwiązanie szybkich podróży w przestrzeni i skrócenia czasu podróży na Marsa.

Przyszłość cywilizacji kosmicznej będzie zależeć od zdolności do wydajnego i szybkiego przenoszenia zarówno ładunków, jak i ludzi. Ze względu na niezwykle duże odległości, które są związane z podróżami kosmicznymi, statek kosmiczny musi osiągać duże prędkości, aby zapewnić rozsądny czas tranzytu misji. Dlatego też niezbędny jest układ napędowy, który wytwarza duży ciąg z wysokim impulsem właściwym. Jednak takie technologie nie są obecnie dostępne.

Firma Howe Industries opracowuje obecnie układ napędowy, który może generować do 100 tysięcy niutonów ciągu przy impulsie właściwym (Isp – parametr silnika rakietowego w napędzie statków kosmicznych, równy stosunkowi popędu wytworzonej siły ciągu do masy zużytych materiałów) wynoszącym 5 tysięcy sekund. Pulsed Plasma Rocket (PPR) wywodzi się z koncepcji Pulsed Fission Fusion (teoretyczny napęd jądrowy wykorzystujący plazmę), ale jest mniejszy, prostszy i bardziej przystępny cenowo.

Wysoka wydajność PPR, łącząca wysoki impuls właściwy i ciąg, może zdaniem naukowców z NASA zrewolucjonizować eksplorację kosmosu. Wyjątkowa sprawność systemu pozwoli na realizację załogowych misji na Marsa w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

Napęd PPR, jak wskazują badacze umożliwi transport znacznie cięższych statków kosmicznych, które są wyposażone w osłony przed promieniowaniem kosmicznym, zmniejszając w ten sposób narażenie załogi na to zagrożenie. System może być również wykorzystywany do innych misji dalekiego zasięgu, takich jak te do pasa planetoid (obszar Układu Słonecznego, znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza) lub nawet do lokalizacji 550 AU, gdzie możliwa jest soczewka grawitacyjna Słońca (zakrzywienie promieni świetlnych w polu grawitacyjnym masywnego ciała niebieskiego prowadzące do ich skupienia), aby zamieścić tam teleskopy, aby móc jeszcze lepiej badać Wszechświat. PPR umożliwia zupełnie nową erę w eksploracji kosmosu.

Jak tłumaczą inżynierowie, badanie fazy I koncentrowało się na dużym, silnie ekranowanym statku do transportu ludzi i ładunków na Marsa w celu stworzenia bazy na Czerwonej Planecie. Główne aspekty obejmowały: ocenę wydajności systemu, zaprojektowanie statku kosmicznego, systemu zasilania i niezbędnych podsystemów, analizę możliwości dysz magnetycznych oraz określenie trajektorii i korzyści PPR. Faza II będzie opierać się na tych ocenach i rozwijać koncepcję PPR.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się