Reşitköy
Fot. Badania Adramytteion/AA

W Turcji odkryto budowle pochodzące z epoki rzymskiej. Niedługo zostaną zalane przez wodę

W trakcie archeologicznych badań ratowniczych, jakie są prowadzone w okolicach tamy Reşitköy w północno-zachodniej Turcji, odkryto ruiny rzymskich budowli, w tym kościół i baptysterium. Badacze spieszą jednak ze swoimi pracami, gdyż niedługo teren, który podlega wykopaliskom ma zostać zalany przez wodę.

Obszar na którym naukowcy prowadzą wykopaliska znajduje się 10 kilometrów na południe od starożytnego miasta Adramytteion. Wkrótce cały ten teren zostanie zalany wodą, dlatego czas nagli archeologów odpowiadających za prace badawcze w pobliżu tamy Reşitköy. Ruiny starożytnego miasta Adramytteion położone są nad Zatoką Edremit, która stanowi północną część Morza Egejskiego. Obecnie miasto to nosi nazwę Edremit. Niegdyś było ono jednym z najbardziej bogatych miast Myzji – będącej krainą położoną w północno-zachodniej części Anatolii.

Adramyttion znajdowało się w pobliżu wyspy Lesbos, co miało istotne znaczenie dla jego rozwoju. Powszechnie przyjmuje się, że miasto to zostało założone przez Adramysa, będącego bratem Krezusa, ostatniego króla Lidii, który mógł też w tym miejscu rezydować przed wstąpieniem na tron. Nie ulega jednak wątpliwości, iż pochodzenie miasta jest lidyjskie. Po podboju Azji Mniejszej przez Imperium Rzymskie miasto zostało przebudowane oraz rozbudowane: powstało wtedy chociażby portorium oraz siedziba lokalnej administracji celnej, informuje portal „Arkeonews„.

Po badaniach powierzchniowych z lat 2015–2016 wykopaliska ratunkowe w tym miejscu rozpoczęły się jesienią 2023 r., i są prowadzone przez komisję badawczą Adramytteion. Dotarły one do ​​starożytnej osady pochodzącej z późnego okresu rzymskiego i wczesnego okresu bizantyjskiego od IV do VII wieku. Dziewięciomiesięczne wykopaliska przyniosły znaczące znaleziska, w tym kościół, baptysterium, grobowce, magazyny rolne, warsztat winiarski o dużej pojemności, a nawet piece ceramiczne. Odkrycia te dają fascynujący wgląd w codzienne życie i wytwórstwo tego historycznego miasta.

Wykładowca Wydziału Archeologii Uniwersytetu Sztuk Pięknych Mimar Sinan w Stambule Hüseyin Murat Özgen powiedział, że w tym regionie znajduje się największy i najstarszy znany dotychczas kościół w regionie Zatoki Edremit, mający 15 metrów szerokości i 25 metrów wysokości. Wokół kościoła z chrzcielnicą odkryto około sześćdziesięciu pochówków, z czego wiele z nich miało charakter wielokrotny, oraz zabudowań gospodarczych związanych z rolnictwem.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się