TOI-2447 b

TOI-2447 b – nowa egzoplaneta o masie Saturna

Korzystając z należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), astronomowie odkryli TOI-2447 b, nową planetę o masie Saturna krążącą wokół gwiazdy typu słonecznego.

Jak tłumaczą astronomowie, do tej pory TESS zidentyfikował ponad 7 100 kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest lub TOI), z których 445 zostało potwierdzonych. Od momentu wystrzelenia w kwietniu 2018 r. satelita przeprowadza badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących planet pozasłonecznych – od małych, skalistych światów po gazowe olbrzymy.

Astronomowie z University of Warwick w Wielkiej Brytanii, pod kierownictwem Samuela Gilla potwierdzili odkrycie kolejnego TOI monitorowanego przez TESS. Wykryli oni sygnał tranzytowy na krzywej blasku TOI-2447, który okazał się mieć naturę planetarną. Nowo odkryta egzoplaneta otrzymała oznaczenie TOI-2447 b lub NGTS-29 b, ponieważ do potwierdzenia jej planetarnego statusu wykorzystano również dane z Next-Generation Transit Survey (NGTS). Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

„TOI-2447 b została zidentyfikowana jako kandydatka na tranzytującą egzoplanetę na podstawie pojedynczego zdarzenia tranzytowego o głębokości 1,3 procenta i czasie trwania 7,29 godziny w sektorze 31 TESS oraz wcześniejszego zdarzenia tranzytowego z 2017 roku w danych NGTS” – wyjaśniają naukowcy.

Jak podkreślają badacze, nowo odkryta egzoplaneta ma promień 0,86 promienia Jowisza, a jej masa wynosi 0,39 masy Gazowego Olbrzyma. Krąży wokół swojego gospodarza co 69,34 dnia, w odległości 0,35 AU (jednostki astronomicznej) od niego. Temperaturę równowagi TOI-2447 b oszacowano na około 150 stopni Celsjusza, czyli jest niższa niż w przypadku większości globów odkrytych przez TESS.

Gwiazda macierzysta TOI-2447 (znana również jako TIC-1167538) jest, zdaniem astronomów, jasnym karłem typu widmowego G9V. Ma rozmiar i masę porównywalną do Słońca, a jej metaliczność jest na poziomie 0,18 dex. Wiek gwiazdy badacze oszacowali na 2,1 miliarda lat, a jej efektywna temperatura wynosi około 5 500 stopni Celsjusza.

Naukowcy zebrali również dowody na istnienie dodatkowych planet krążących wokół TOI-2447. Zidentyfikowali sygnał tranzytu w danych NGTS, który nie pochodzi od TOI-2447, ale najprawdopodobniej od innego tranzytującego obiektu. Co więcej, badacze znaleźli dowody w danych prędkości radialnych ze spektrometru echelle o wysokiej rozdzielczości CHIRON, sugerujące obecność zewnętrznej planety o okresie orbitalnym około 150 dni. Potrzebne są jednak ich zdaniem dodatkowe obserwacje, aby potwierdzić planetarną naturę tych sygnałów.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się