Theia 456
Fot. NASA

Naukowcy zbadali strumień gwiazd Theia 456

Korzystając z satelity ESA Gaia i obserwatorium MMT, astronomowie obserwowali niezwykły strumień gwiazd w galaktyce Drogi Mlecznej o nazwie Theia 456. Badania dostarczyły informacji na temat właściwości jego i pochodzenia.

Jak tłumaczą naukowcy, strumienie gwiazd to zbiór tych obiektów krążących wokół galaktyki, wchodziły one wcześniej w skład gromady kulistej lub galaktyki karłowatej, która została rozerwana i rozciągnięta wzdłuż orbity przez siły pływowe.

Odkryty w 2019 roku Theia 456 (COIN-Gaia-13) to, zdaniem astronomów, strumień gwiazd w cienkim dysku Drogi Mlecznej, składający się z około 320 luźno związanych gwiazd. Rozciąga się on prawie na 400 lat świetlnych długości i 20 stopni w poprzek nieba na półkuli północnej.

Jak wskazują badacze, poprzednie obserwacje gromady Theia 456 wykazały, że jest to spójny kinematycznie i chemicznie strumień gwiazd. Jednak wiele właściwości Theia 456 wciąż pozostawało nieodkrytych przez astronomów, a jej historia nie została dobrze poznana.

Astronomowie z University of Florida, pod kierownictwem Kyle’a Tregoninga, postanowili przeprowadzić obserwacje Theia 456 przy użyciu spektrografu wieloobiektowego Gaia i MMT-Hectochelle. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

„W badaniu połączyliśmy dane astrometryczne Gaia z prędkościami radialnymi pochodzącymi z MMT-Hectochelle, aby przedstawić szczegółową historię dynamiczną Theia 456, gwiezdnego strumienia znajdującego się w cienkim dysku Drogi Mlecznej” – twierdzą astronomowie.

Naukowcom udało się stworzyć katalog 321 gwiazd w strumieniu, wraz z ich astrometrią (pomiar pozornych położeń i ruchów ciał niebieskich), oraz uchwycili 278 gorzej poznanych. Zdaniem badaczy, strumień składa się z około 2100 gwiazd o łącznej masie około 900 mas Słońca.

Obserwacje wykazały, że Theia 456 uformowała się jako gromada otwarta o niskiej gęstości, a jej wiek astronomowie oszacowali na około 245 milionów lat. Początkowo ich zdaniem, promień gromady wynosił około 29 lat świetlnych, a dyspersja prędkości 0,14 km/s.

Zebrane dane sugerują, że strumień ma dwa wyraźne płaty, co może wskazywać na podstrukturę w momencie narodzin. Astronomowie zauważyli jednak, że mogą być za to odpowiedzialne inne procesy, takie jak interakcja z przechodzącym gigantycznym obłokiem molekularnym i ramionami spiralnymi Drogi Mlecznej.

Naukowcy przewidują, że Theia 456 stanie się bardziej rozproszona w przyszłości, tak że ostatecznie nie będzie można jej wykryć jako struktury gwiezdnej wspólnego pochodzenia. Zakładają oni, że strumień prawdopodobnie stanie się niewykrywalny dla obecnych metod znajdowania gromad za mniej niż 100 milionów lat.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się