Galileo
Fot. ESA

Satelity Galileo drugiej generacji

Produkcja satelitów Galileo drugiej generacji ruszyła pełną parą po tym, jak dwie niezależne komisje ESA Satellite Critical Design Review potwierdziły, że projekty spełniają wszystkie wymagania dotyczące misji i wydajności.

Europejski system nawigacji Galileo, najbardziej precyzyjny na świecie, przygotowuje się do wprowadzenia drugiej generacji (G2). Przyniesie on zdaniem inżynierów z ESA bezprecedensowe możliwości pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu, wspierając szeroki wachlarz potrzeb badawczych i komercyjnych.

Flota drugiej generacji będzie składać się z dwóch różnych rodzin satelitów, które są opracowywane równolegle. Oba modele zostały niedawno poddane ocenie przez komisje ESA Satellite Critical Design Review (CDR). W ramach testu niezależni eksperci techniczni zweryfikowali solidność konstrukcji i możliwości techniczne pojazdów kosmicznych.

Komisje CDR, w skład których weszli eksperci z ESA, EUSPA (Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego) i Komisji Europejskiej, potwierdziły, że oba projekty satelitów Galileo drugiej generacji są zgodne z profilem misji, działają z segmentu naziemnego Galileo i są kompatybilne z wybraną rakietą nośną Ariane 6.

Eric Villette i Alberto Bramante, zarządzający umowami G2 Space Segment, opisują proces działania komisji: „Ich struktura opierała się na panelach wzajemnej oceny prowadzonych przez niezależnych ekspertów technicznych z ESA specjalizujących się w projektowaniu satelitów. Skupiono się na opisach projektów, analizach, planach testów i wynikach testów udostępnionych przez konsorcja przemysłowe”.

Satelity Galileo drugiej generacji będą zdaniem naukowców z ESA przełomowe, ponieważ będą miały w pełni cyfrowe ładunki nawigacyjne, napęd elektryczny, mocniejszą antenę nawigacyjną, łącza międzysatelitarne, zaawansowaną konfigurację zegara atomowego oraz będą niezwykle elastyczne.

Po testach projekt G2 zdaniem badaczy przyspieszy, wytwarzane jest już wyposażenie pokładowe i obudowy satelitów, a zespoły inżynierów wkrótce rozpoczną montaż i integrację komponentów. Ponadto w nadchodzących miesiącach pierwsze kampanie testowe kompatybilności satelitarnej potwierdzą komunikację między satelitami a segmentem naziemnym.

„To niezwykłe widzieć, jak w obliczu najbardziej rygorystycznych wymagań dla systemów satelitarnych GNSS w historii, europejski przemysł jest w stanie odpowiedzieć na czas, aby dostarczyć najnowocześniejszy projekt. Z niecierpliwością czekamy na zwiększenie produkcji i rozpoczęcie kampanii testów zgodności systemu z satelitami, segmentem naziemnym i odbiornikami Galileo” – mów szef biura programowego Galileo, Miguel Manteiga.

Do tej pory konstelacja Galileo zawierała 30 satelitów pierwszej generacji na orbicie, a dodatkowe osiem jest gotowych do wystrzelenia, dwa mają wystartować we wrześniu 2024 roku i sześć kolejnych od 2025 roku. Wystrzeliwanie satelitów drugiej generacji rozpocznie się przed końcem tej dekady.

Galileo jest obecnie, zdaniem naukowców, najdokładniejszym systemem nawigacji satelitarnej, obsługującym ponad cztery miliardy użytkowników smartfonów na całym świecie od momentu rozpoczęcia świadczenia usługi Open Service w 2017 roku. Wszystkie smartfony sprzedawane na jednolitym rynku europejskim mają teraz zagwarantowaną obsługę Galileo. Ponadto, system ma wpływ na kolejnictwo, żeglugę morską, rolnictwo, finansowe usługi pomiaru czasu i operacje ratunkowe.

Galileo, flagowy program UE, jest zarządzany przez Komisję Europejską. Od samego początku ESA zajmuje się projektowaniem, rozwojem i kwalifikacją systemów kosmicznych i naziemnych, a także zakupem urządzeń startowych.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się