Abell S1136

Naukowcy zbadali gromadę galaktyk Abell S1136

Astronomowie wykorzystali radioteleskop Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP) do przeprowadzenia obserwacji radiowych gromady galaktyk znanej jako Abell S1136.

Jak tłumaczą badacze gromady galaktyk zawierają do tysięcy galaktyk powiązanych ze sobą grawitacyjnie. Są one największymi znanymi strukturami związanymi grawitacyjnie we Wszechświecie i naukowcy wykorzystuję je do lepszego zrozumienia do ewolucji galaktyk i kosmologii.

Abell S1136 to, zdaniem astronomów, gromada galaktyk znajdująca się w supergromadzie w Rybach-Wielorybie, przy przesunięciu ku czerwieni 0,06. Jak twierdzą, ma onaa promień około 2,44 miliona lat świetlnych, masę około 129 bilionów mas Słońca,

Poprzednie obserwacje wskazywały, że Abell S1136 ma rozproszoną emisję radiową o stromym widmie, która wygląda jak amorficzny radiowy „kleks”. Zaobserwowana emisja została przypisana do wielu źródeł radiowych gromady, w tym halo radiowego, reliktów radiowych i pozostałości galaktyk radiowych.

Nowe obserwacje za pomocą ASKAP gromady Abell S1136 przeprowadzone przez astronomów z Western Sydney University w Australii, pod kierownictwem Petera. J. Macgregora, wskazały, że rozproszona emisja radiowa w gromadzie ma bardziej złożoną strukturę niż wcześniej sądzono. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Publications of the Astronomical Society of Australia.

„Stwierdzamy, że rozproszona emisja radiowa w centrum gromady wykazuje większą strukturę niż widoczna w poprzednich obserwacjach tego źródła w niskiej rozdzielczości, które wcześniej wyglądało jak bezpostaciowy radiowy kleks, podobny wyglądem do radiowego halo” – twierdzą naukowcy.

Obrazy ASKAP gromady Abell S1136, zdaniem badaczy, pokazują obszar rozproszonej emisji o zasięgu około 1470 lat świetlnych, trzy wąskie włókna znajdujące się w obrębie rozproszonej emisji, każde o zasięgu około 260-460 lat świetlnych, oraz niewielką liczbę zwartych źródeł radiowych.

Astronomowie podkreślają, że rozproszona emisja wykazuje pewną strukturę, która nie była widoczna we wcześniejszych obserwacjach o niskiej rozdzielczości, a jej właściwości nie są ściśle zgodne z właściwościami halo radiowego.

Badanie wykazało również jak wskazują naukowcy, że Abell S1136 wykazuje charakterystyczny wzór emisji rentgenowskiej ściśle dopasowany do emisji radiowej z najjaśniejszej galaktyki gromady. Profil temperatury rentgenowskiej wskazuje, że gromada wydaje się być w stanie rozluźnienia, bez dowodów na istnienie chłodnego jądra.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się