sub-Neptun

TESS wykrył nową planetę typu sub-Neptun

Korzystając z należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), astronomowie odkryli nową ciepłą egzoplanetę typu sub-Neptun, która jest prawie trzy razy większa od Ziemi.

Jak tłumaczą naukowcy, do tej pory TESS zidentyfikował ponad 7200 kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest – TOI), z których 475 zostało potwierdzonych. Od czasu uruchomienia w kwietniu 2018 roku, satelita przeprowadził badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet – od małych, skalistych światów po gazowe olbrzymy.

Astronomowie z East Stroudsburg University w Pensylwanii, pod kierownictwem Molly Nies, potwierdzili istnienie kolejnego TOI monitorowanego przez TESS. Badacze zidentyfikowali sygnał tranzytu w krzywej blasku HD 21520 lub TOI-4320 – podobnej do Słońca gwiazdy typu G w odległości około 257 lat świetlnych od Ziemi. Planetarna natura tego sygnału została potwierdzona przez dalsze obserwacje. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Planeta typu sub-Neptun – HD 21520 b, jak opisują naukowcy, ma promień 2,7 promienia Ziemi, a jej masa wynosi około 7,9 masy Ziemi (z górną granicą 17,7 masy Ziemi). Glob okrąża swojego gospodarza co 25,13 dnia, w odległości 0,17 AU od niego. Temperatura HD 21520 b została oszacowana przez badaczy na około 350 stopni Celsjusza.

Na podstawie uzyskanych parametrów astronomowie obliczyli, że HD 21520 b ma gęstość nasypową na poziomie najprawdopodobniej 2,21 g/cm3, co sugeruje, że prawdopodobnie zawiera atmosferę.

Jeśli chodzi o strukturę wnętrza planety, naukowcy przypuszczają, że zawiera ona znaczną ilość wody, a także znaczną frakcję promienia gazu. Jednak astronomowie podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych pomiarów prędkości radialnych w celu doprecyzowania masy tej planety tupu sub-Neptun i potwierdzenia założeń dotyczących jej składu.

Badacze zaznaczają, że HD 21520 b jest obiecującym kandydatem do scharakteryzowania atmosfery. Naukowcy mogą to osiągnąć za pomocą spektroskopii transmisyjnej – ze względu na rozmiar planety, prawdopodobnie niską masę i jasną gwiazdę-gospodarza.

„Ze względu na jasną naturę swojego gospodarza i prawdopodobnie znaczną gazową otoczkę planety, HD 21520 b jest obiecującym kandydatem do dalszych pomiarów masy i charakterystyki atmosfery” – podsumowują badacze.

Jak twierdzą naukowcy, gwiazda-gospodarz HD 21520 b jest o kilka procent większa i masywniejsza od Słońca. Jej efektywna temperatura wynosi około 5 550 stopni Celsjusza, a metaliczność jest na poziomie 0,049. Astronomowie oszacowali, że gwiazda ma około 5,3 miliarda lat.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się