Berkeley 59

Astronomowie zbadali gromadę otwartą Berkeley 59

Naukowcy obserwowali pobliską młodą gromadę otwartą znaną jako Berkeley 59. Badania dostarczyły informacji na temat gwiazd wchodzących w skład tego obiektu kosmicznego.

Jak tłumaczą badacze, gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na znalezienie ich różnych rodzajów.

Poszerzenie listy znanych galaktycznych gromad otwartych i ich szczegółowe zbadanie może, zdaniem astronomów, mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia procesu formowania się i ewolucji Drogi Mlecznej.

Berkeley 59 to licząca 2 miliony lat galaktyczna gromada otwarta znajdująca się w odległości około 3300 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Cefeusza. Jak wskazują naukowcy, zawiera kilka masywnych gwiazd powiązanych z macierzystymi obłokami molekularnymi, co czyni ją jedną z potencjalnych pobliskich masywnych gromad.

Wcześniejsze badania Berkeley 59 ograniczały się jedynie do gwiazd o wysokiej i średniej masie, przez co zawartość gwiazd o niskiej masie w gromadzie była nieznana. Astronomowie z Aryabhatta Research Institute of Observational Sciences (ARIES) w Indiach, pod kierownictwem Neelam Panwara postanowili lepiej poznać najmniej masywnych członków tej kosmicznej struktury. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

Najnowsze obserwacje są najdokładniejszymi dla Berkeley 59 i jej okolic. Astronomom udało się ocenić zawartość gwiazd w Berkeley 59 aż do granicy spalania wodoru (około 0,075 masy Słońca) i rzucić więcej światła na właściwości gromady.

Analiza wykazała, jak mówi naukowcy, że początkowa funkcja masy centralnej części Berkeley 59, w zakresie mas 0,04-0,4 masy Słońca, wynosi 0,01. Wynik ten jest podobny do wartości uzyskanych dla pobliskich młodych regionów gwiazdotwórczych. Rozkład przestrzenny młodych brązowych karłów i kandydatów na gwiazdy w badanej gromadzie, zdaniem astronomów wykazuje rozkład niejednorodny.

Zebrane dane dotyczące rozmieszczenia kandydatów na gwiazdy i brązowe karły w Berkeley 59 wskazują jak podkreślają badacze, że te dwie populacje znacznie się różnią, a kandydaci na gwiazdy znajdują się bliżej centrum gromady w porównaniu do brązowych karłów. Naukowcy doszli do wniosku, że wynik ten sugeruje segregację masy w gromadzie w kierunku obiektów o masie podgwiazdowej.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się