J0011+3217
Fot. NASA

Astronomowie odkryli galaktykę radiową – J0011+3217

Korzystając z teleskopu LOFAR (LOw-Frequency ARray), naukowcy wykryli nową galaktykę radiową – oznaczona jako J0011+3217. Obserwacje pomogły lepiej poznać właściwości obiektu.

Jak tłumaczą badacze, galaktyki radiowe emitują ogromne ilości fal radiowych ze swoich rdzeni. Czarne dziury w centrach tych galaktyk akreują gaz i pył, generując wysokoenergetyczne dżety widoczne w falach radiowych, które przyspieszają naładowane elektrycznie cząstki do dużych prędkości.

Podczas fazy aktywnej (trwającej do 100 milionów lat) typowa galaktyka radiowa zawiera takie cechy jak rdzeń, płaty, dżety i gorące plamy. Jednak po zakończeniu tego etapu te oznaki aktywności zazwyczaj zanikają, ponieważ aktywne jądro galaktyczne (AGN) stopniowo staje się mniej aktywne, a galaktyka wchodzi w tak zwaną fazę pozostałości lub umierania.

Astronomowie z Midnapore City College w Indiach, pod kierownictwem Shobhy Kumari, wykryli właśnie taką galaktykę radiową. Odkrycie zostało opisane w serwisie arXiv.

Zdaniem badaczy, J0011+3217 to gigantyczna galaktyka radiowa z jednostronnym radiowym płatem (obszar emisji radiowej rozciągającymi się daleko poza widoczną strukturę galaktyki, płaty radiowe są zasilane przez dżety z aktywnego jądra galaktyki) wtórnym. Obiekt ten jest powiązana z gromadą galaktyk Abell 7.

Obserwacje LOFAR wskazują, że wtórny płat ma rozmiar liniowy około 2,77 miliona lat świetlnych, co stanowi około 85 proc. pierwotnego. Jednostronne płaty wtórne są niezwykle rzadkie, ponieważ tylko kilka z nich zostało wcześniej odkrytych w niektórych galaktykach radiowych.

Astronomowie zwracają uwagę na duży rozmiar jednostronnego płata wtórnego w J0011+3217, ponieważ tego typu obiekty są zazwyczaj ponad czterokrotnie mniejsze od pierwotnych. Struktura tego rozmiaru jaka występuje w J0011+3217, nigdy nie została obserwowana w żadnej innej galaktyce radiowej.

Badanie wykazało również, że J0011+3217 posiada niewielkie zniekształcenia lub odchylenia poza osią. Takie wygięcie w strumieniu jest bardziej powszechne w przypadku szerokokątnych ogonów (WAT – potężne, wygięte źródła radiowe zwykle związane z dominującą galaktyką w gromadzie lub grupie.

„Aby zmierzyć szczegółowe parametry i zbadać warunki, w których tworzy się ta osobliwa galaktyka radiowa J0011+3217, potrzebne są dalsze badania, w tym symulacje i obserwacje optyczne” – podsumowują naukowcy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się