ExoMars Trace Gas Orbiter
Fot. ESA/TGO/CaSSIS

Sonda ESA ExoMars Trace Gas Orbiter odkryła żelazo, magnez i aluminium na Czerwonej Planety

Nowy obraz regionu Mawrth Vallis na Marsie, uchwycony przez należącą do ESA sondę ExoMars Trace Gas Orbiter, przedstawia świat bogaty w żelazo, magnez i aluminium.

Mars nie bez powodu nazywany jest Czerwoną Planetą. Dla ludzkiego oka planetarny sąsiad Ziemi wygląda jak rdzawa kropka na nocnym niebie. Powierzchnia planety jest bogata w tlenki żelaza i minerały. W ten sam sposób, w jaki metal wystawiony na czynni atmosferyczne przez jakiś czas, rdzewieje, marsjańska gleba i pył utleniają się i stają się czerwonawe.

Kamery orbitujące wokół Marsa są w stanie uchwycić więcej kolorów niż jest to możliwe dla człowieka. Opracowany przez ESA Colour and Stereo Surface Imaging System (CaSSIS) na pokładzie sondy ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) ujawnia niezwykłą różnorodność kolorów powierzchni Czerwonej Planety.

ExoMars Trace Gas Orbiter
Fot. ESA/TGO/CaSSIS

Obraz uzyskany za pomocą systemu CaSSIS przedstawia żółte warstwy zawierające gliny bogate w żelazo i magnez, pokryte białymi i niebieskimi nalotami bogatymi w aluminium. Obszar jest pokryty ciemną, silnie zerodowaną powłoką.

Metaliczne kolory tego niezwykłego krajobrazu, zdaniem naukowców z ESA, opowiadają historię różnorodności mineralogicznej, która rozpoczęła się około 3,6 miliarda lat temu. Obszar ten znajduje się na południe od granicy „dychotomii” – grzbietu, który otacza Marsa, wyznaczając miejsce, w którym południowe wyżyny spotykają się z północnymi nizinami. Mawrth Vallis nadal intryguje naukowców swoją złożonością geologiczną. Przez obszar ten przepływała niegdyś woda w stanie ciekłym, przez co został sklasyfikowany jako jedno z najbardziej obiecujących miejsc do lądowania dla łazika ExoMars Rosalind Franklin. Jednak inny region, Oxia Planum, został finalnie wybrany jako miejsce lądowania pojazdu w celu poszukiwania oznak starożytnego życia.

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter zbiera informacje z orbity wokół Marsa, aby zrozumieć starożytną przeszłość planety i potencjalne możliwości zamieszkania. Pełna misja naukowa rozpoczęła się w 2018 roku. Sonda kosmiczna nie tylko przesyła spektakularne obrazy, ale także zapewnia lepsze poznanie gazów atmosferycznych globu i mapuje jego powierzchnię pod kątem miejsc bogatych w wodę.

Od sześciu lat CaSSIS obserwuje Marsa w zadziwiających kolorach, rejestrując cechy od wulkanicznych krajobrazów po aktywność pyłową i kolosalne wydmy. Zrozumienie historii wody na Czerwonej Planecie i tego, czy pozwoliła ona kiedyś na rozkwit życia, jest głównym celem misji ESA ExoMars.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się