Corvus A

Corvus A – nowa galaktyka o niskiej masie

Astronomowie odkryli nową galaktykę w gwiazdozbiorze Corvus. Kosmiczna struktura, która otrzymała oznaczenie Corvus A, ma stosunkowo niską masę, jest bogata w gaz i odizolowana.

Jednym z projektów, w ramach którego wykryto wiele pobliskich kandydatów na galaktyki o niskiej masie, jest SEmi-Automated Machine LEarning Search for Semi-resolved galaxies (SEAMLESS). Polega on na maskowaniu emisji o wysokiej jasności powierzchniowej z gwiazd i jasnych galaktyk, a następnie filtrowaniu obrazów w różnych skalach w celu identyfikacji słabych, rozszerzonych źródeł.

Corvus A został po raz pierwszy zidentyfikowany w starszych badaniach obrazowania – Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI). Astronomowie z University of Arizona w Tucson, pod kierownictwem Michaela G. Jonesa, przeprowadzili dokładniejsze obserwacje tego obiektu za pomocą takich urządzeń jak teleskop Magellan Clay lub Karl G. Jansky Very Large Array (VLA), co pozwoliło im potwierdzić, że Corvus A jest galaktyką o niskiej masie. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Jak zaznaczają astronomowie, obserwacje wykazały, że ciało gwiezdne Corvus A ma nieregularną strukturę, a jego światło jest zdominowane przez region młodych niebieskich gwiazd po jego wschodniej stronie. Zdaniem badaczy jej niebieski, zbity i nieregularny wygląd przypomina Leo P – małą, gwiazdotwórczą galaktykę nieregularną w gwiazdozbiorze Lwa, jedną z najmniej masywnych w Grupie Lokalnej (grupa kilkudziesięciu galaktyk, do której należy również Droga Mleczna, rozciąga się na obszarze około 3,1 megaparseka, czyli około 10 milionów lat świetlnych), ponieważ jej masę gwiazdową szacuje się na około 560 tysięcy mas Słońca.

Corvus A, o promieniu półświatła wynoszącym 834 lat świetlnych jest, jak tłumaczą naukowcy, tylko kilka razy bardziej masywna niż Leo P i zawiera wiele młodych gwiazd o wieku nieprzekraczającym 200 milionów lat. Badanie wykazało, że struktura jest bogata w gaz, bez regionów zjonizowanego atomowego wodoru międzygwiazdowego – tak zwanych regionów H II.

Odległość do Corvus A została zmierzona przez astronomów, na około 11,3 miliona lat świetlnych. Okazało się również, że w odległości około 3,3 miliona lat świetlnych od niej nie ma innych galaktyk, co czyni ją niezwykle odizolowaną.

Naukowcy zauważyli, że bliskość Corvus A czyni ją doskonałym celem do dalszych obserwacji w wyższej rozdzielczości, zarówno na falach radiowych, jak i optycznych, które mogłyby rzucić więcej światła na jej właściwości.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się