August
Fot. Flickr/scruff monkey.

W Pompejach odkryto grobowiec urzędnika, który walczył w wojnach Oktawiana Augusta

Podczas prac konserwacyjnych w Pompejach we Włoszech odkryto starożytny grób ważnego dowódcy wojskowego, który służył w wojsku Imperium Rzymskiego w czasach panowania cesarza Augusta.

Stosunkowo rutynowa czynność konserwacyjna, jaką było stworzenie stworzenie komory powietrznej w podziemnej części budynku San Paolino, nowej siedziby biblioteki parku archeologicznego w Pompejach, doprowadziła do odkrycia grobowca rzymskiego urzędnika i dowódcy, który walczył dla cesarza Augusta w końcowym okresie jego wojen podbojowych na Półwyspie Iberyjskim.

Napis wyryty na grobowcu opisuje bohaterską karierę wojskową właściciela nekropolii, która zakończyła się zasłużoną relaksującą emeryturą w Pompejach. Jak podkreślili specjaliści inskrypcje znajdujące się w tym miejscu pochówku dostarczyły także cennych informacji na temat historii Hiszpanii między I wiekiem p.n.e., a I wiekiem n.e., informuje portal „Live Science„.

W trakcie prac archeologicznych przy konstrukcji San Paolino najpierw odsłonięto dwa końce półkolistego grobowca, powszechnie znanego jako grobowiec „schola”. Tego typu grobowce były już wcześniej wielokrotnie identyfikowane na terenie Pompejów. Składają się one najczęściej z półokrągłej ławy wykonanej z wulkanicznego kamienia tufowego z końcówkami w kształcie lwich łap. Po zakończeniu głównych prac wykopaliskowych na zakrzywionym oparciu ławki znaleziono duży napis z niewyraźnymi śladami oryginalnej czerwonej farby.

W czasie niesławnej erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e., która przyniosła zagładę Pompejom, grobowiec oficera miał już kilkadziesiąt lat i był tak zaniedbany, że pomnik został zakopany aż do wysokości ławki. Jednak nawet po tym, jak miasto zostało zasypane materiałem wulkanicznym, napis nadal był czytelny. Napis znajdujący się w tym grobowcu można przetłumaczyć następująco: „Numerius Agrestinus, syn Numeriusa, Equitius Pulcher, trybun wojskowy, prefekt Autrygoni, prefekt inżynierów wojskowych, dwukrotny Duumvir dla jurysdykcji (tj. posiadacz najwyższej magistracji w mieście Pompeje), miejsce pochówku (zostało) przekazane dekretem rady miasta”.

Numerius Agrestinus pojawia się także w innej inskrypcji jaka została odkryta w nekropolii Porta Nocera, ale została ona sporządzona jeszcze za życia tego urzędnika, rzekomo na polecenie jego żony, Vei Barchilli, która miała iberyjskie pochodzenie. Inskrypcja grobowa jej męża, a konkretnie tytuł „praefectus Autrygonum”, podkreśla, że zajmował on ważne stanowiska wojskowe podczas wojen kantabryjskich (29-19 p.n.e.), długiego i brutalnego podboju przez Augusta ostatnich niezależnych ludów celtyckich w Iberii, a dokładnie na terenach odpowiadających współczesnej północno-zachodniej Hiszpanii. Autrygoni byli plemionami zamieszkującymi północną Hiszpanię.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się