NGC 6558
Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Cohen

Naukowcy zbadali gromadę kulistą NGC 6558

Korzystając z Obserwatorium Gemini i Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST), astronomowie obserwowali galaktyczną gromadę kulistą znaną jako NGC 6558. Badania pozwoliły lepiej poznać właściwości struktury.

Jak tłumaczą naukowcy, gromady kuliste (GC) to zbiory związanych ze sobą gwiazd krążących wokół galaktyk. Pozwalają one astronomom lepiej poznawać ewolucję kosmicznych obiektów znajdujących się w nich. W szczególności, mogą one pomóc badaczom lepiej zrozumieć historię formowania się galaktyk wczesnego typu, ponieważ ich pochodzenie wydaje się być ściśle związane z okresami intensywnego formowania się gwiazd.

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Cohen

NGC 6558 (GCL 89 lub ESO 456-SC62) to galaktyczna gromada kulista znajdująca się w odległości około 24 100 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Strzelca, o rozmiarach kątowych około 5,4 x 5,4 minut kątowych (szerokość na niebie). Poprzednie obserwacje wykazały, że ma metaliczność na poziomie -1,32 dex i sugerowały, że może być jednym z najstarszych obiektów w Drodze Mlecznej.

Jednak ze względu na duże zaczerwienienie (przesunięcie ku czerwieni – oddalanie się źródła światła od obserwatora), region NGC 6558 stanowił wyzwanie dla astronomów w uzyskaniu dokładnych parametrów. Badacze z University of São Paulo w Brazylii, pod kierownictwem Stefano Souzy, przeprowadzili fotometrię optyczną i w bliskiej podczerwieni tej gromady. W tym celu wykorzystali Teleskop Gemini-South z Obserwatorium Gemini oraz Advanced Camera for Surveys (ACS) z HST. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Zebrane dane fotometryczne pozwoliły naukowcom na wyznaczenie podstawowych parametrów NGC 6558. Usuwając jak najwięcej zanieczyszczeń gwiazdowych z pola wybrzuszenia Galaktyki (gęstego centrum galaktyki), astronomowie byli w stanie uzyskać najdokładniejsze wyniki niż kiedykolwiek wcześniej.

Obserwacje wykazały, że NGC 6558 znajduje się w odległości około 27 400 lat świetlnych od Ziemi. To dalej niż odległości uzyskane w poprzednich badaniach, które sugerowały od 20 500 do 26 900 lat świetlnych.

Na podstawie uzyskanych danych badacze oszacowali, że NGC 6558 ma około 13 miliardów lat. Zauważają, że wiek ten jest zgodny z innymi gromadami o podobnej metaliczności i niebieskiej gałęzi horyzontalnej w wybrzuszeniu Galaktyki. Astronomowie doszli do wniosku, że czas formowania się gwiazd w tej populacji wynosi aż 13,62 miliarda lat, a wzbogacenie chemiczne jest 10 razy szybsze niż w pozostałej części Drogi Mlecznej.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się