NGC 7292
Fot. ESA/Hubble & NASA, C. Kilpatrick

Galaktyka NGC 7292 – miejsce supernowej z 1964 roku

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę NGC 7292, w której w 1964 roku miała miejsce supernowa.

Jak opisują astronomwoie z NASA, NGC 7292 rozciąga się na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, w towarzystwie garstki jasnych gwiazd i niewyraźnych smug niezwykle odległych galaktyk w tle. Znajduje się ona około 44 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza.

Fot. ESA/Hubble & NASA, C. Kilpatrick

Zdaniem badaczy, galaktyka ta jest nieregularna, co oznacza, że brakuje jej wyraźnych ramion spiralnych lub eliptycznego kształtu niektórych galaktyk. Co nietypowe, jej jądro jest rozciągnięte w wyraźną poprzeczkę, co jest cechą charakterystyczną wielu galaktyk spiralnych. Oprócz mglistego kształtu, NGC 7292 jest niezwykle słaba. W rezultacie, astronomowie klasyfikują NGC 7292 jako galaktykę o niskiej jasności powierzchniowej, ledwo rozróżnialną na tle nocnego nieba. Takie obiekty są zazwyczaj zdominowane przez gaz i ciemną materię, a nie przez gwiazdy.

Astronomowie skierowali Hubble’a do zbadania NGC 7292 podczas kampanii obserwacyjnej, w której analizowano następstwa supernowych typu II, aby dowiedzieć się więcej o ich właściwościach. Te kolosalne eksplozje mają miejsce, gdy masywna gwiazda zapada się, a następnie gwałtownie wybucha, co rozrywa pierwotny obiekt na strzępy.

Naukowcy zaobserwowali supernową NGC 7292 w 1964 roku i nazwali ją SN 1964H. Badanie gwiezdnego otoczenia SN 1964H pomogło badaczom oszacować początkową masę gwiazdy, która wybuchła jako supernowa. Obserwacje mogą pomóc w odkryciu pozostałych obiektów towarzyszących, które kiedyś dzieliły układ z gwiazdą, która stała się SN 1964H.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się