A117uUD

Naukowcy zbadali orbitę komety A117uUD

Astrofizycy odkryli, że kometa A117uUD została wprowadzona na swoją obecną „hiperboliczną trajektorię”, gdy dwa lata temu przeszła w pobliżu Saturna.

W swoim badaniu, opublikowanym w Research Notes of the AAS, astrofizycy z Ciudad Universitaria i Universidad Complutense de Madrid w Hiszpanii, Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos, przeanalizowali dane obserwacyjne i stworzyli model pozwalający prześledzić ścieżkę komety A117uUD i pochodzenie jej obecnej trajektorii.

Kometa A117uUD została po raz pierwszy zaobserwowana dwa miesiące temu przez naukowców z Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System. Od tego czasu badacze przeprowadzili 142 obserwacje tego ciała niebieskiego, co doprowadziło do ustalenia, że znajduje się ono na „hiperbolicznej trajektorii” – co oznacza, że opuści Układ Słoneczny w pewnym momencie w dającej się przewidzieć przyszłości. Astrofizycy oparli swoje przewidywania na ścieżce obiektu, która była obserwowana w czasie ostatnich dwóch miesięcy i prędkości, z jaką się porusza, która jest znacznie szybsza niż w przypadku komet, które nadal okrążają Słońce.

Naukowcy przeanalizowali wszystkie dostępne dane dotyczące komety, aby zbudować model, który pozwolił im odtworzyć ścieżkę, jaką kosmiczna skała pokonała w ciągu ostatnich dwóch lat. Odkryli, że w 2020 r. obiekt przeleciał w pobliżu Saturna, co wyjaśniałoby jej dużą prędkość i prawdopodobną zmianę kierunku.

Jak tłumaczą badacze, gdy mniejsze obiekty, takie jak komety, zbliżają się do większych obracających się ciał niebieskich, takich jak planety, część pędu globu za pomocą siły grawitacji zostaje przeniesiona na nie przeniesiona, zwiększając jego prędkość i nieznacznie spowalniając orbitę cięższego składnika.

Naukowcy zauważyli również, że bliskie przejście obok Saturna sprawiło, że niemal niemożliwe stało się prześledzenie ścieżki komety A117uUD przed spotkaniem z gazowym olbrzymem, chociaż sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby pochodziła ona spoza Układu Słonecznego.

Odkrycie tego typu ciała niebieskiego na trajektorii hiperbolicznej, które w przyszłości opuści Układ Słoneczny jest dopiero drugim, jakie kiedykolwiek zaobserwowali astronomowie. Wcześniej odkryta kometa C/1980 E1 znajdowała się na ścieżce ucieczki już w 1980 roku.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się