materiały

Jakie materiały będą chronić astronautów przed promieniowaniem kosmicznym na Marsie

Środowisko na Marsie jest niezwykle groźne dla przyszłych załogowych misji. Naukowcy przetestowali jakie materiały mogą ochronić astronautów przed promieniowaniem kosmicznym tam obecnym.

Naukowcy zidentyfikowali pewne materiały, w tym niektóre tworzywa sztuczne, gumę i włókna syntetyczne, a także glebę marsjańską (regolit), które skutecznie chroniłyby astronautów poprzez blokowanie szkodliwego promieniowania kosmicznego na Marsie. Odkrycia te mogłyby pomóc w projektowaniu baz i siedlisk chroniących astronautów i skafandrów kosmicznych, czyniąc długoterminowe misje marsjańskie bezpieczniejszymi i możliwymi do realizacji. Ponieważ Czerwona Planeta nie posiada ziemskiej atmosfery i pola magnetycznego, uczestnicy wyprawy badający planetę byliby narażeni na niebezpieczny poziom promieniowania.

Dimitra Atri z New York University oraz Dionysios Gakis z University of Patras, przeprowadzili nowe badanie „Modeling the effectiveness of radiation shielding materials for astronaut protection on Mars”, które zostało opublikowane w The European Physical Journal Plus.

Korzystając z modelowania komputerowego do symulacji warunków promieniowania na Marsie, astronomowie przetestowali różne standardowe i nowe materiały, aby sprawdzić, które najlepiej chroniłyby przed promieniowaniem kosmicznym i odkryli, że surowce kompozytowe, takie jak niektóre tworzywa sztuczne, guma i włókna syntetyczne, działałyby dobrze. Marsjański regolit również okazał się dość skuteczny i mógłby zostać wykorzystany jako dodatkowa warstwa ochronna.

Ponadto wykazali, że najczęściej stosowane aluminium może być również wspomagane przez łączenie go z innymi materiałami o niskiej liczbie atomowej. W badaniu wykorzystano również rzeczywiste dane marsjańskie z łazika Curiosity NASA, aby potwierdzić odkrycia.

„To badanie ma poprawić bezpieczeństwo astronautów i sprawić, że długoterminowe misje marsjańskie będą możliwe do realizacji. Zapewne będzie to miało wpływ na przyszłość ludzkiej eksploracji kosmosu i potencjalne założenie umożliwiających zamieszkanie baz na Marsie, w tym projekt UAE Mars 2117 i jego cel, jakim jest założenie miasta na Czerwonej Planecie do 2117 roku” – mówi Atri.

„Kilka materiałów zostało specjalnie przetestowanych w symulowanym środowisku marsjańskim, dzięki czemu nasze wyniki mają bezpośrednie zastosowanie w przyszłych misjach i optymalizują połączenie zaawansowanych materiałów i zasobów naturalnych dostępnych na Marsie” – dodał Gakis.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się