Panele słoneczne
Fot. NASA

Panele słoneczne dla Teleskopu Kosmicznego Roman NASA przeszły kluczowe testy

Panele słoneczne dla należącego do NASA Nancy Grace Roman Space Telescope pomyślnie przeszły końcowe testy, wskazując, że urządzenie zacznie prace zgodnie z harmonogramem.

Jak tłumaczą inżynierowie z NASA, panele słoneczne mają za zadanie zasilać i zaciemniać instrumenty obserwacyjne urządzenia, umożliwiając wszystkie zadania misji i mają pomóc utrzymać odpowiednią temperaturę teleskopu.

Naukowcy stworzyli dwa zestawy tych paneli – jeden, który poleci na pokładzie teleskopu, a drugi jako konstrukcja testowa, używana specjalnie do wstępnych ocen i w wypadku możliwego uszkodzenia pary wysłanej na orbitę, by w razie czego przetestować potencjalne rozwiązania problemu.

Inżynierowie z Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland ocenili wersję testową w termicznej komorze próżniowej, która symuluje wysokie i niskie temperatury oraz środowisko niskociśnieniowe, jakich panele będą doświadczać w kosmosie. Ponieważ będą one tam przechowywane do czasu wystrzelenia, zespół ćwiczył ich rozmieszczanie w warunkach zbliżonych do kosmicznych.

Fot. NASA/Chris Gunn

Inżynierowie po zbudowaniu wersji zapasowej teleskopu, wyposażyli panele w ogniwa słoneczne. Po dostawie do Goddard technicy przetestowali je, błyskając jasnym światłem, aby symulować działanie promieni słonecznych.

„Oszczędzamy znaczną ilość czasu i pieniędzy, korzystając z dwóch wersji paneli, ponieważ możemy przeprowadzić wiele wstępnych testów na wersji zapasowej, jednocześnie posuwając się dalej w procesie z wersją właściwą. Usprawnia to proces, a także pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia paneli, które trafią do obserwatorium, jeśli testy ujawnią wadę” – mówi Jack Marshall z NASA Goddard.

Wersja główna Solar Array Sun Shield zostanie zainstalowana na statku kosmicznym Roman wiosną przyszłego roku. Cały teleskop zostanie następnie poddany dokładnym testom, aby upewnić się, że wytrzyma podczas startu i będzie działał zgodnie z oczekiwaniami w kosmosie.

Teleskop Kosmiczny Roman będzie zbierał dane dotyczące setek milionów gwiazd w ramach badania Galactic Bulge Time Domain Survey, jednego z trzech głównych badań, które przeprowadzi. Roman będzie spoglądał w kierunku centrum naszej galaktyki – regionu wypełnionego gwiazdami, aby zmierzyć, jak wiele z nich zmienia swoją jasność w czasie. Pomiary te umożliwią przeprowadzenie wielu badań naukowych, od poszukiwania odległych egzoplanet po określanie tempa rotacji gwiazd.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się