Grobowce w kształcie „wąsów”

Zaskakujące odkrycie w Kazachstanie. Grobowce w kształcie „wąsów”

W środkowym Kazachstanie archeolodzy odkryli dziesięć wiekowych kurhanów, czyli kopców grobowych, które pochodziły z średniowiecza. Część z nich wyróżnia się unikatowym kształtem, który badacze przyrównali do wąsów.

Grobowce w kształcie „wąsów” z Kazachstanu

Średniowieczne kurhany zostały zidentyfikowane przez naukowców w obwodzie ułytauskim w środkowym Kazachstanie. Jak przekazał Zhanbolat Utubaev, archeolog z Instytutu Archeologii Margulana, kierujący zespołem badaczy, który odkrył niezwykłe średniowieczne struktury, trzy ze znalezionych mogił to „kurhany w kształcie wąsów”. Ekspert wyjaśnił, że te kurhany wyróżniają się tym, iż przechodzą przez dwa grzbiety kamieni, które wystają na zewnątrz, przez co przypominają wąsy.

Odkryte grobowce w kształcie „wąsów” pochodzą z okresu pomiędzy VII, a XVI wiekiem – od mniej więcej 600 do 1500 r. Jak wynika z oświadczenia Instytutu Archeologii Margulan, chociaż dokładna data ich powstania nie jest pewna, to nie ulega wątpliwości, że powstały w epoce średniowiecza. Tego typu kurhany są powszechne w Kazachstanie. W samej środkowej części tego państwa do tej pory naliczono ponad 400 takich obiektów, powiedział Zhanbolat Utubaev. Kopce te mają średnicę od około 3 do 15 metrów długości, informuje portal „Live Science„.

Zespół archeologów w trakcie badań w obwodzie ułytauskim odkopał jeden kurhan, który nie ma kształtu „wąsów”. W jego wnętrzu znaleziono szczątki mężczyzny, który został pochowany z trójkątnym grotem strzały. Nie jest jasne, kim był i jak zginął, ale późniejsze badania mogą rzucić światło na przyczynę jego śmierci. W tym czasie niektórzy ludzie w Kazachstanie prowadzili koczowniczy tryb życia, podczas gdy inni przeszli już na bardziej osiadły tryb życia.

Na przykład wielu ludzi prowadzących osiadły tryb życia, który zamieszkiwali tereny Kazachstanu, żyło w mieście Taraz. Było ono położone w południowo-wschodnim Kazachstanie i było ważnym przystankiem na Jedwabnym Szlaku między Chinami a Europą. Inne społeczności w Kazachstanie prowadziły jednak bardziej koczowniczy tryb życia. Najsłynniejszą z tych grup byli Mongołowie, którzy podbili ten region w XIII wieku. Nowo odkryte kurhany mogą pochodzić sprzed mongolskiego podboju, ale wydaje się, że należały do jakiejś społeczności koczowników. Badania zespołu są w toku, a kolejne wykopaliska na terenie kurhanów mają mieć miejsce w przyszłości.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się