NGC 7814
Fot. NASA, ESA, and R. de Jong (Leibniz-Institut fur Astrophysik Potsdam)

Nowe obrazy galaktyki NGC 7814 – Małego Sombrero

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną NGC 7814, znaną również jako Małe Sombrero.

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a umożliwia astronomom oglądanie galaktyk o różnych kształtach i rozmiarach pod niemal dowolnym kątem. Gdy galaktyka widziana jest od strony krawędzi, niezwykła perspektywa może ujawnić olśniewający wycinek Wszechświata. Jedną z takich galaktyk jest „Małe Sombrero”, znana również jako NGC 7814 lub Caldwell 43.

Fot. NASA, ESA, and R. de Jong (Leibniz-Institut fur Astrophysik Potsdam)

Na tle bardziej odległych galaktyk, „Małe Sombrero” jak tłumaczą astronomowie z NASA, charakteryzuje się jasnym centralnym wybrzuszeniem, cienkim dyskiem pełnym pyłu oraz świecącym halo gazu i gwiazd, które rozciąga się w przestrzeni kosmicznej. Znajduje się około 40 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza, ma 80 tysięcy lat świetlnych szerokości i jej wiek liczony jest na miliardy lat. Została odkryta 8 października 1784 roku przez astronoma Williama Herschela. A w lipcu 2021 pojawiła się w niej supernowa typu Ia – SN2021rhu.

Nazwa tej galaktyki spiralnej pochodzi od większej „galaktyki Sombrero”, która przypomina meksykański kapelusz z szerokim rondem. „Galaktyka Sombrero” znajduje się zaledwie 28 milionów lat świetlnych od Ziemi i jak wskazują badacze wygląda na większą od „Małego Sombrero”. W rzeczywistości są one prawie tej samej wielkości, ale „Sombrero” wydaje się większa, ponieważ znajduje się bliżej naszej planety.

Nowy obraz „Małego Sombrero” jest połączeniem obserwacji w świetle widzialnym i podczerwieni wykonanych przez Hubble Advanced Camera for Surveys w 2006 roku. Obserwacje te zostały wykonane, aby pomóc astronomom w badaniu populacji gwiazd w galaktyce i rzucić światło na ewolucję tej galaktyki i innych jej podobnych.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się