mars
Fot. NASA

Mars był kiedyś planetą rzek? Nowe dane z łazika Curiosity

Analiza danych przesłanych przez marsjański łazik Curiosity wskazuje na to, że na powierzchni Marsa zapewne występowały kiedyś liczne rzeki. Naukowcy twierdzą, że cały Mars pokryty jest geologicznymi śladami przypominającymi koryta rzeczne.

Naukowcy tworząc symulacje erozji skał, które pokrywają powierzchnie planety, rozpoznali powstałe w ten sposób formacje, jako pozostałości dawnych rzek – podaje czasopismo Geophysical Research Letters.

Naukowcy użyli w badaniach algorytmów sztucznej inteligencji, które po przyswojeniu danych na temat tego, jakie ślady tworzą rzeki na naszej planecie, rozpoznały i przedstawiły model teoretycznych akwenów na Marsie. W czasie symulacji wykorzystano geologiczne modele sprzed ponad dwudziestu lat, gdy firmy zajmujące się wydobyciem ropy naftowej badały dno meksykańskiego wybrzeża, które miliony lat temu było terenem rzecznym. Jest to nowa interpretacja geologicznej przeszłości sąsiedniej nam planety, która wcześnie była uważana za pozbawione wody pustkowie.

„Ta analiza jest świadectwem ciągłych zmian na powierzchni Marsa. Planeta, którą widzimy dzisiaj nie jest skalistym pustkowiem, a wynikiem milionów lat geologicznych przemian” – tłumaczył profesor Benjamin Cardenas, jeden z naukowców pracujących przy projekcie.

Odkrycia śladów rzek na powierzchni wskazują też na to, że pod powierzchnią Marsa znajdowały się (lub też nadal są obecne) podziemne zasoby wody. Rzeki nie tworzą się bowiem same, by mogły powstać jakiekolwiek akweny na powierzchni planety, muszą istnieć też zawsze jakieś podziemne kanały.

Wykrycie potencjalnych śladów obecność wody na Marsie jest ważnym krokiem w długim procesie udowadniania, że mogło rozwijać się tam kiedyś życie. Potwierdzenie tej teorii, jednej z najważniejszych w całej astronomii, byłoby podwalinami pod ewentualne działania na rzecz ponownego „ożywienia” powierzchni Marsa.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się