Niemieccy archeolodzy

Niemieccy archeolodzy odkryli średniowieczną protezę ręki

Niemieccy archeolodzy odkryli wielowiekowe szczątki mężczyzny zawierające metalową protezą lewej dłoni, która zastępowała cztery brakujące palce.

W oświadczeniu opublikowanym przez Bawarski Państwowy Urząd Ochrony Zabytków archeolodzy napisali, że odkryli średniowieczny szkielet mężczyzny, który miał protezę zastępującą brakujące palce lewej dłoni. Zgodnie z datowaniem radiowęglowym naukowcy oszacowali, iż należała ona do mężczyzny w wieku od 30 do 50 lat, który zmarł między 1450 a 1620 rokiem. Oznacza to, że proteza ręki ma potencjalnie prawie 600 lat. Grób mężczyzny został odkryty przez pracowników okolicznego rurociągu w kościele św. Jerzego we Freising, bawarskim mieście położonym niedaleko Monachium, informuje „Smithsonian Magazine”.

„Nawet dla doświadczonych archeologów byłoby to szczególnie wyjątkowe znalezisko: szkielet, w którym brakuje części palców lewej ręki” – czytamy w oświadczeniu Bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków. Proteza została wykonana z żelaza i metali nieżelaznych. Archeolodzy zdjęli metalową protezę ze szkieletu, a następnie ją odrestaurowali i przeanalizowali. W przeciwieństwie do innych, bardziej złożonych protez odkopanych z tego samego okresu, proteza palców ze szkieletu odnalezionego we Freising były prosta i nie posiadała elementów mechanicznych. Badacze nie wiedzą w którym okresie życia mężczyzna stracił palce.  „Proteza na lewej dłoni zastępowała cztery palce, który były palec wskazujący, a także środkowy, serdeczny i mały. Została ona indywidualnie uformowana z metalowej blachy i pozostawała nieruchoma. Protetyczne palce są lekko zakrzywione, równolegle względem siebie” – stwierdził w oświadczeniu Walter Irlinger, zastępca generalnego konserwatora zabytków w Bawarskim Urzędzie Ochrony Zabytków.

Dalej w oświadczeniu napisano, iż Freising było miejscem kilku bitew w średniowieczu, a także podczas toczącej się w latach 1618-1648 wojny trzydziestoletniej. Zgodnie z hipotezą postawioną przez badaczy to właśnie z powodu jednego z tych konfliktów mężczyzna stracił palce lewej dłoni. Archeolodzy piszą, że wojny te zwiększyły liczbę amputacji, co w konsekwencji doprowadziło do powstania większej liczby protez. Następnie dodali, że w Europie Środkowej odkryto około 50 podobnych protez pochodzących z tego samego przedziału czasowego, o różnym stopniu złożoności, od nieruchomej protezy, takiej jak ta znaleziona we Freising, po skomplikowaną, ruchomą protezę ręki, noszoną przez rycerza Götza von Berlichingen z 1530 roku. Jeszcze starsza, licząca 3000 lat, proteza drewnianego palca została odkryta przez archeologów w Egipcie w 1997 roku, informuje CNN.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się