buty

Pierwsze buty powstały 150 tys. lat temu

Zgodnie z wynikami najnowszych badań ludzie zaczęli nosić pierwsze buty na dużo dłużej niż do tej pory uważano. Jako pierwszy potencjalnie znany moment, kiedy ludzie zaczęli chodzić w przypominającym sandały obuwiu wskazuje się potencjalnie nawet środkową epokę kamienia, która miała miejsce 150 tys. lat temu.

Do niedawna najstarsza znana para butów odkryta na terenie Republiki Południowej Afryki liczyła 2 tys. lat. Naukowcom udało się jednak znaleźć skamieniałości śladowe w trzech lokacjach znajdujących się wzdłuż wybrzeża Cape Coast, które wskazują, że ludzie żyjący na tym obszarze nosili jakiś rodzaj obuwia już dużo wcześniej, informuje „The Jerusalem Post”.   Uczestniczący w badaniach doktor Bernhard Zipfel z Instytutu Studiów Ewolucyjnych w Johannesburgu stwierdził, iż: „wszyscy zakładaliśmy, że ludzie kiedyś zwykle poruszali się boso, jednak południowe wybrzeże Cape Coast miało wówczas bardzo ostrą i skalistą powierzchnię. Logicznym jest zatem, że pierwsi mieszkańcy tego obszaru używali obuwia, aby się chronić. Sto tysięcy lat temu uraz stopy mógł być śmiertelny”.  

W związku z tym, że do naszych czasów nie przetrwały żadne pozostałości tego prehistorycznego obuwia, co wynika w dużej mierze z jego biodegradowalnego charakteru, badacze w celu oszacowania najdawniejszych czasów, kiedy po raz pierwszy mogły być noszone buty zwrócili się w stronę ichnoskamieniałości. Tym samym zaczęli poszukiwać skamieniałe odciski stóp.  Korzystając z odkrytych śladów Zipfel doszedł do wniosku, że buty noszone przez prehistorycznych ludzi na tym obszarze były prawdopodobnie lekkimi sandałami, przypominającymi dzisiejsze japonki. Odkryte obuwie wyglądało podobnie jak to noszone dzisiaj przez Buszmenów. Kluczową funkcją tych butów było zapewnienie ochrony przed niekorzystnymi czynniki środowiskowymi.  

„Chociaż dowody nie są jednoznaczne, to jesteśmy zadowoleni z naszych odkryć. Przyczyniamy się również do rozwoju badań nad tym, kiedy ludzie po raz pierwszy zaczęli nosić buty. Do tej pory badania dotyczące tej kwestii były bardzo rzadkie. Warto zauważyć, że wyniki naszych prac zdecydowanie wskazują, że region Południowej Afryki był centrum rozwoju zdolności poznawczych i praktycznych homo sapiens przez dłuższy czas” – powiedział Zipfel.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się