Pachacámac

Archeolodzy odkryli kilkadziesiąt mumii w Peru  

W Peru archeolodzy odkopali kilkadziesiąt dobrze zachowanych pochówków kultury Wari, która prosperowała w regionie południowo-wschodnich And i pacyficznego wybrzeża Ameryki Południowej nim nad tym obszarem nie zapanowała cywilizacja Inków.

Archeolodzy odkryli w stolicy Peru Limie pochówki w których znajdowały się mumie 73 osób. Pochowani w grobowcach ludzie żyli około 1000 lat temu, czyli na kilkaset lat nim Inkowie przejęli władzę nad znaczącą częścią obszaru zachodniej Ameryki Południowej. Każda z mumii była zawinięta w tkaninę, z których część była kolorowa, i linę, informuje portal „Live Science„. Niektóre z ciał mężczyzn i kobiet zostały pochowane w maskach z rzeźbionego drewna i ceramiki, które są znane jako „fałszywe głowy„, stwierdził we wpisie opublikowanym blogu „Archeowieści”, który jest prowadzony przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, archeolog Krzysztof Makowski z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru, który kieruje wykopaliskami archeologicznymi na obszarze XXX. W niektórych grobach badacze znaleźli również kolorową ceramikę.

Należące do kultury Wari pochówki zostały odkryte w pobliżu Limy na stanowisku archeologicznym Pachacámac. Znajdowały się one w pobliżu Malowanej Świątyni Wari i są datowane na okres od 800 do 1100 roku, kiedy to Imperium Wari rozwijało się w regionie. Kultura Wari jest znana z dobrze zachowanych mumii, wyszukanej sztuki oraz kunsztownie zaprojektowanej ceramiki i tkanin. Lud Wari praktykował także ofiary z ludzi, a jego uroczystości religijne charakteryzowały się zażywaniem środków halucynogennych.

Dodatkowo archeolodzy w pobliżu cmentarza znajdującego się w pozostałościach pobliskiej osady odkryli dwie drewniane laski, na których znajdowały się wizerunki dostojników Imperium Wari. Ikonografia ta sugeruje, że mieszkańcy Pachacámac utrzymywali kontakty z położonym na południe królestwem Tiahuanaco, które znajduje się na dzisiejszych na terenach Peru, Boliwii i Chile. Badania archeologiczne sugerują, że Pachacámac było stosunkowo skromną osadą w czasach Imperium Wari, ale znacznie się rozwinęło w czasach Inków, których złoty okres przypadł na XV wiek. Jak czytamy w poście na blogu, miejsce to stało się centrum kultu religijnego Inków w regionie w XV wieku. Wykopaliska na obszarze stanowiska Pachacámac będą kontynuowane. W języku keczua, którym posługują się rdzenni mieszkańcy Andów, słowo „Pachacámac” oznacza „tego, który daje życie Ziemi”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się