gwiazda

Pierwsza gwiazda pochodzenia pozagalaktycznego w pobliżu supermasywnej czarnej dziury

Według najnowszego badania, gwiazda znajdująca się w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki Drogi Mlecznej powstała poza galaktyką. Jest to pierwszy przypadek zaobserwowania gwiazdy pochodzenia pozagalaktycznego w pobliżu supermasywnej czarnej dziury.

W pobliżu supermasywnej czarnej dziury znanej jako Sagittarius A* w centrum naszej galaktyki obserwuje się wiele gwiazd. Jednak intensywna grawitacja czarnej dziury sprawia, że otaczające ją środowisko jest zbyt surowe, aby w jego pobliżu mogły one powstawać. Wszystkie obserwowane gwiazdy musiały powstać w innym miejscu i migrować w kierunku czarnej dziury. Rodzi to pytanie, gdzie powstały te kosmiczne olbrzymy? Badania na ten temat zostały opublikowane w „Proceedings of the Japan Academy, Series B”.

Badania przeprowadzone przez zespół kierowany przez Shogo Nishiyamę z Miyagi University of Education wskazują, że niektóre z gwiazd mogły pochodzić z większej odległości niż wcześniej sądzono, spoza Drogi Mlecznej. Zespół korzystał z teleskopu Subaru przez osiem lat, aby obserwować gwiazdę S0-6 znajdującą się zaledwie 0,04 roku świetlnego od Sagittarius A*.

Astronomowie ustalili, że S0-6 ma około 10 miliardów lat i skład chemiczny podobny do gwiazd znalezionych w małych galaktykach poza Drogą Mleczną, takich jak Mały Obłok Magellana i galaktyka karłowata Strzelec.

Najbardziej prawdopodobną teorią wyjaśniającą skład S0-6 jest to, że narodziła się ona w obecnie wymarłej małej galaktyce krążącej wokół Drogi Mlecznej, która została przez nią wchłonięta. Jest to pierwszy dowód obserwacyjny sugerujący, że niektóre gwiazdy w pobliżu Sagittaius A* powstały poza galaktyką.

W ciągu swojego życia, trwającego 10 miliardów lat, S0-6 musiała przebyć ponad 50 tysięcy lat świetlnych spoza Drogi Mlecznej, aby dotrzeć w pobliże Sagittarius A*. Gwiazda ta przebyła olbrzymią odległość, by powoli opaść spiralnie do centrum naszej galaktyki.

„Czy S0-6 rzeczywiście powstała poza galaktyką Drogi Mlecznej? Czy ma jakichś towarzyszy, czy też podróżowała samotnie? Dzięki dalszym badaniom mamy nadzieję rozwikłać tajemnice gwiazd znajdujących się w pobliżu supermasywnej czarnej dziury” – mówi Shogo Nishiyama.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się