Teleskop
Fot. NASA

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił gromadę gwiazd w Wielkim Obłoku Magellana

Obraz gromady kulistej NGC 2210 uzyskany dzięki Teleskopowi Hubble’a pozwoli naukowcom lepiej poznać niezwykłe kosmiczne struktury. NGC 2210 znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, czyli galaktyce satelitarnej Drogi Mlecznej.

Niezwykłe zdjęcie pozyskane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gęsto wypełnioną gromadę kulistą znaną jako NGC 2210, która znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana (LMC). Znajduje się on około 157 tys. lat świetlnych od Ziemi i jest tak zwaną galaktyką satelitarną Drogi Mlecznej. Oznacza to, że obie galaktyki są ze sobą wzajemnie związane grawitacyjnie. Gromady kuliste to bardzo stabilne, ściśle związane skupiska tysięcy, a nawet milionów gwiazd wpływających na siebie. Ich stabilność oznacza, że mogą istnieć przez niezwykle długi czas, dlatego też gromady kuliste są często badane w celu poznania tajemnic potencjalnie bardzo starych populacji gwiazd, jak podaje NASA.

Badanie z 2017 roku wykorzystujące niektóre z danych, które posłużyły do stworzenia obrazu, ujawniło, że próbka gromad kulistych LMC była niezwykle zbliżona wiekiem do niektórych z najstarszych gromad gwiazd znalezionych w halo Drogi Mlecznej. Teleskop Hubble’a przedstawił dane, dzięki którym okazało się, że NGC 2210 ma prawdopodobnie około 11,6 miliarda lat.

Pomimo tego, że NGC 2210 jest zaledwie kilka miliardów lat młodsza niż sam Wszechświat, jest ona najmłodszą gromadą kulistą wśród jej towarzyszących. Wszystkie pozostałe gromady kuliste LMC badane w ramach tej samej pracy okazały się jeszcze starsze, cztery z nich mają ponad 13 miliardów lat. Astronomowie z NASA twierdz, że najstarsze gromady kuliste w LMC powstały równolegle z najstarszymi gromadami w Drodze Mlecznej, mimo że obie galaktyki uformowały się niezależnie.

Oprócz tego, że NGC 2210 jest źródłem interesujących badań, ta stosunkowo młoda gromada jest również niezwykle piękna, ze swoją wysoce skoncentrowaną populacją gwiazd. Nocne niebo wyglądałoby zupełnie inaczej z perspektywy mieszkańca planety krążącej wokół jednej z gwiazd w jej centrum. Niebo wydawałoby się być wypełnione gwiazdami, z racji niezwykłego zagęszczenia tych kosmicznych olbrzymów. Teleskop Hubble’a pomaga naukowcom poznać tajemnice tych światów.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się