Brzecław
Fot. Masaryk University Brno

Archeolodzy odkrywają życie duchowe pogańskiej ludności Czech

Czescy archeolodzy nieopodal miasta Brzecław odkryli wykonaną z brązu unikatową klamrę, która pochodzi z VIII wieku. W centrum przedmiotu znajduje się wyrzeźbiony wąż pożerający żabopodobne zwierzę. Naukowcy są zdania, iż to zaskakujące znalezisko pozwoli lepiej zbadać życie duchowe pogańskiej ludności żyjącej na obszarze Czech w okresie przedchrześcijańskim, który wciąż pozostaje w znacznej mierze białą plamą na kartach historii.

Archeolodzy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie w okolicach miasta Brzecław, znajdującego się na obszarze Moraw Południowych we wschodnich Czechach, odkryli wczesnośredniowieczną klamrę z brązu. Znalezisko to jest datowane na VIII wiek n.e. „Takie ozdoby były noszone przez elity Europy Środkowo-Wschodniej w okresie wczesnego średniowiecza” – stwierdził w wywiadzie dla Radia Praga Jiří Macháček, kierownik Wydziału Archeologii i Muzeologii Uniwersytetu Masaryka.

Specjalista dodał również, iż tego typu klamry stanowiły „część stroju noszonego przez Awarów, czyli koczowniczego ludu, który osiadł w Kotlinie Karpackiej”, odpowiadającej głównie terenom dzisiejszych Węgier. „Były one jednak noszone również przez sąsiednie narody i plemienia. Było to dla nas bardzo interesujące odkrycie, ponieważ natknęliśmy się na nie podczas wykopalisk prowadzonych na terenie wczesnosłowiańskiej osady” – stwierdził Macháček.

Licząca ponad 1200 lat klamra od paska przedstawia węża pożerającego dużego płaza, przypominającego żabę. Jak twierdzą naukowcy, jest to wspólny motyw dla mitologii germańskiej, awarskiej oraz słowiańskiej, który był najprawdopodobniej związany z mitem o stworzeniu świata lub kultem płodności, informuje portal „Arkeonews”. Scenka ta może symbolizować koniec cyklu w naturze i początek czegoś nowego. Podobne klamry do pasów zostały odnalezione w oddalonych o setki kilometrów od miasta Brzecław innych częściach Europy Środkowej. Naukowcy zauważają przy tym że motyw ten odgrywał bardzo istotną rolę w życiu religijnym i duchowym ludzi zamieszkujących tę część świata we wczesnym średniowieczu.

„Problem polega na tym, że wiemy bardzo niewiele na temat przedchrześcijańskich religii ludów germańskich i słowiańskich. Nie mamy prawie żadnych źródeł pisanych na ten temat. Uważamy, że ta scena przedstawiająca walczącego węża może być związana z przedchrześcijańską religią ludów Europy Środkowej. Właśnie dlatego takie odkrycia archeologiczne mogą być bardzo ważne w dyskusjach na temat religii tych ludów przed nadejściem chrześcijaństwa” – powiedział Macháček.

Archeolog stwierdził również, iż po dokonaniu znaleziska został powołany międzynarodowy zespół ekspertów, który dokładnie przeanalizował próbki pozyskane z artefaktu. „Używając bardzo specjalnych metod próbują zidentyfikować pochodzenie takich ozdób. Badania są prowadzone na przykład poprzez analizę izotopów ołowiu lub skaningową mikroskopię elektronową. W ten sposób możemy stwierdzić, czy zostały one wyprodukowane w tym samym warsztacie, a następnie rozprowadzone po całej Europie Środkowej” – stwierdził badacz.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się