eldorado

Archeolodzy odkryli „japońskie eldorado”

Podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku archeologicznym w mieście Maebashi w Japonii archeolodzy natknęli się na niezwykłe odkrycie – skrytkę zawierającą ponad 100 000 starożytnych monet, z których część pochodzi z Chin i liczy ponad 2000 lat, nazwano ją „japońskim eldorado”.

Jedną z najbardziej znaczących zawartości odkrytego skarbca okazały się monety „Ban Liang”, które były pierwszą walutą używaną w starożytnych zjednoczonych Chinach. Badacze odkryli także inne monety z okresu od VII do XIII wieku. Szczególnie zaskakujące okazało się dla nich to, że zostały one zebrane w grupy po około 100 monet, a także zabezpieczone słomianymi sznurkami znanymi jako „sashi”, informuje portal „Arkeonews”. Uważa się, że monety te zostały ukryte pod ziemią w burzliwym okresie, prawdopodobnie z powodu wojen i chaosu. Na tę teorię wskazuje również to, iż monety zostały znalezione w pobliżu średniowiecznych domów należących do bogatych i wpływowych ludzi z okresu średniowiecznej Japonii. Najprawdopodobniej zostały one zakopane w pośpiechu, co mogło być wynikiem ostrożności przed zbliżającymi się wrogimi siłami. W skrytce znajdowała się oszałamiającą liczba 1060 wiązek typu sashi. Przykładowo 10 sashi najczęściej odpowiadało sumie około tysiącu monet, z których wszystkie były ułożone ze matami ze słomy ryżowej.

Dokładne badanie 334 monet ze skarbca ujawniło zdumiewającą różnorodność 44 różnych typów walut. Jednymi z najciekawszych monet dla archeologów były te, które powstały już w czasach zachodniej dynastii Han w Chinach. Najstarsze z monet, określane jako „Ban Liang”, pochodziły z 175 r. p.n.e. i miały takie charakterystyczne cechy jak średnica wynosząca 2,3 cm, kwadratowy otwór o średnicy 7 mm pośrodku i grubość 1 mm, na którym widnieją po lewej stronie napisy „liang” i „zakaz” po prawej stronie. Z kolei jedne z najmłodszych odkrytych monet pochodzą z czasów panowania południowej dynastii Song (obejmującej lata 1127-1279) w Chinach. Eksperci przypuszczają, że po trafieniu do Japonii monety te zostały ukryte w burzliwym okresie Kamakura (1185-1333). Jak jednak podkreślają wyniki datowania mają charakter wstępny, a całkowitą pewność będzie można mieć dopiero po przeprowadzeniu szeregu dodatkowych badań.

Stanowisko archeologiczne w którym zostało dokonane to odkrycie stanowi część obszaru o powierzchni około jednego kilometra, obejmującego kurhany Sosha, ruiny świątyni San’o i świątynię Ueno Kokubunji, co wskazuje na znaczenie tego regionu jako centrum kulturowe regionu od późnego okresu Kofun do okresu Ritsuryo. Niezwykłe artefakty ze stanowiska Sosha Village East 03 są obecnie wystawiane na wystawie archeologicznej w dzielnicy Otemachi w mieście Maebashi.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się