Archeolodzy

Archeolodzy odkryli najważniejszą drogę w historii Szkocji

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Stirling, średniowiecznej stolicy Szkocji, odkryli fragment rzymskiej drogi w ogrodzie XVII-wiecznej gospody. Ten starożytny szlak był w późniejszym okresie przemierzany przez szereg wybitnych postaci brytyjskiej historii, stąd też nazywany jest „najważniejszą drogą w historii Szkocji”.

Starożytna brukowana rzymska droga została odkryta przez archeologów prowadzących wykopaliska w ogrodzie Old Inn Cottage, stanowiącym część XVII-wiecznego budynku Drovers Inn w pobliżu Stirling, dawnej stolicy Szkocji. Władze miejskie Stirling przekazały, że z drogi tej od wieków korzystali najważniejsi przywódcy w historii Szkocji i Wielkiej Brytanii. Jedną z najbardziej znanych postaci historycznych, które przemierzały tę drogę był król Szkocji Makbet oraz późniejszy władca tego kraju Robert Bruce. Jednak z kluczowego szlaku korzystali również angielscy przywódcy tacy jak Henryk VIII, Wilhelm Zdobywca czy Oliver Cromwell. Z drogi tej korzystał również wojowniczy William Wallace znany z filmu „Braveheart” w reżyserii Mela Gibsona, informuje portal Arkeonews. To właśnie na cześć tych wybitnych postaci ta wielowiekowa arteria komunikacyjna zawdzięcza swoją nazwę.

W formie brukowanej droga ta została zbudowana już w I wieku n.e. na polecenie rzymskiego generała Juliusza Agrykoli, kiedy ten maszerował na północ, aby stoczyć bitwę pod Mons Graupius na północno-wschodnim wybrzeżu dzisiejszej Szkocji. Archeolog z Rady Stirling, Murray Cook, który kierował wykopaliskami, powiedział STV News, że rzymską drogę odkryto obok XVIII-wiecznego Old Drip Bridge, „łączącego się z brodem przecinającym rzekę Forth”. Badacz stwierdził także, że z przejścia tego w starożytności korzystali nie tylko Rzymanie, ale również wrodzy im Piktowie. Później wielu z najważniejszych przywódców w historii Szkocji i Wielkiej Brytanii wykorzystywało ją do kampanii wojskowych nie tylko ze względu na strategiczne znaczenie przeprawy przez rzekę Forth umożliwiającą dotarcie do Highlands (czyli górzystego regionu północnej Szkocji, obejmującego Góry Kaledońskie i Grampiany), ale także ze względu na bliskość Stirling, dawnej stolicy Szkocji.

Archeolodzy odkryli drogi w formie będącej cieniem dawnej świetności. Jej nawierzchnia jest zużyta i znacznie zniszczona, co wynika z tego, że nie była konserwowana od czasów rzymskich. Badacze odkrywszy kolejny odcinek dawnej arterii byli w stanie ustalić dokładnie, dokąd biegła. „Na południu droga prowadzi w kierunku Falkirk, a ostatecznym kierunkiem podróży jest Anglia. Na północy prowadzi przez rzekę Tay i skraj Imperium Rzymskiego” – stwierdził zespół.

Jak powiedział archeolog Murray Cook: „Wiemy, że brod odnotowano tu już w 1304 roku. W okresie tym szpiedzy Edwarda I monitorowali całą okolicę podczas oblężenia zamku Stirling, w czasie którego użył on Wilka Bojowego (Warwolf/Ludgar), czyli największego trebusza w historii świata. Zanim zbudowano tu przeprawę, prawdopodobnie korzystano z brodu w Cambuskenneth, który jest jedynym miejscem na rzece Forth, gdzie można przejść suchym butem”.

Chris Kane, przewodniczący Rady Stirling, powiedział, że odkrycie przypomniało bogatą historię tego obszaru. „W przyszłym roku przypada 900. rocznica powstania Stirling i mamy do pokazania odwiedzającym budowle stanowiące część światowej klasy dziedzictwa kulturowego z ostatniego tysiąclecia. To odkrycie przypomina, że ​​nasze dziedzictwo architektoniczne sięga kolejnego, jeszcze odleglejszego tysiąclecia, kiedy to Rzymianie przekroczyli rzekę Forth i rozpoczęli historię Stirling”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się