mini-Neptuny

Astronomowie odkryli tajemnicze mini-Neptuny

Naukowcy odkryli mini-Neptuny krążace wokół czterech czerwonych karłów, wykorzystując obserwacje z globalnej sieci teleskopów naziemnych i teleskopu kosmicznego TESS.

Te cztery mini-Neptuny znajdują się blisko swoich gwiazd macierzystych, a trzy z nich prawdopodobnie znajdują się na mimośrodowych orbitach. Badanie zostało opublikowane w The Astronomical Journal.

Planety o rozmiarach pomiędzy Ziemią a Uranem, znane jako mini-Neptuny, nie występują w naszym Układzie Słonecznym. Jednak są one stosunkowo powszechne w kosmosie i zdaniem badaczy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógłby posłużyć do scharakteryzowania ich atmosfery.

W czasie najnowszego badania, naukowcy z National Institute of Natural Sciences w Tokio, odkryli cztery tranzytujące mini-Neptuny o krótkim okresie obiegu (TOI-782 b, TOI-1448 b, TOI-2120 b i TOI-2406 b) krążące wokół czerwonych karłów. Dokonali tego dzięki obserwacjom za pomocą naziemnych teleskopów MuSCAT (Multicolor Simultaneous Camera for studying Atmospheres of Transiting exoplanets). Jak opisują astronomowie, mini-Neptuny mają promienie około 2-3 razy większe od Ziemi i okresy orbitalne krótsze niż osiem dni.

Pomiary prędkości radialnych ich gwiazd macierzystych, uzyskane za pomocą IRD (InfraRed Doppler) na teleskopie Subaru, wskazują, że górna granica mas tych czterech planet jest mniejsza niż 20-krotność masy Ziemi. Zależność między zmierzonymi promieniami i górnymi limitami masy tych planet sugeruje, że nie są to planety skaliste. Ich wnętrza prawdopodobnie zawierają substancje lotne.

Naukowcy odkryli również, że co najmniej trzy (TOI-782 b, TOI-2120 b, TOI-2406 b) z czterech mini-Neptunów prawdopodobnie znajdują się na ekscentrycznych orbitach (bezwymiarowy parametr określający wielkość, o jaką orbita jednego ciała wokół innego odbiega od idealnego okręgu). Orbita planety o krótkim okresie obiegu wokół czerwonego karła powinna być kołowa ze względu na rozpraszanie pływowe. Jednak trzy globy nowo odkryte planety okrążają swoich gospodarzy po wydłużonych orbitach, a nie kołowych.

Jedną z możliwych interpretacji tego faktu jest, zdaniem badaczy to, że ich wnętrza nie są podatne na efekty pływowe. Stosunek masy do promienia tych czterech mini-Neptunów sugeruje, że nie są to planety skaliste. Co sprawia, że wnętrza tych tajemniczych globów mogą być podobne do wnętrz Neptuna.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się