HD 33632 Ab

Astronomowie zbadali brązowego karła HD 33632 Ab

Korzystając z teleskopu Keck II na Hawajach, astronomowie odkryli pobliskiego brązowego karła znanego jako HD 33632 Ab. Obserwacje dostarczyły informacji na temat właściwości tego obiektu i jego atmosfery.

Jak tłumaczą badacze, brązowe karły (BD) to obiekty pośrednie między planetami a gwiazdami, zajmujące zakres mas od 13 do 80 mas Jowisza (0,012 do 0,076 mas Słońca). Mają one podobne temperatury i właściwości atmosferyczne do gazowych olbrzymich egzoplanet, ale są one masywniejsze i jaśniejsze, co pozwala astronomom łatwiej scharakteryzować ich skład.

Początkowo badacze wskazywali, że znajdująca się w odległości 86 lat świetlnych od Ziemi HD 33632 Ab, orbituje wokół gwiazdy o masie słonecznej HD 33632 A, która należy do typu widmowego FV8. Miała ona mieć metaliczność podsłoneczną, a jej wiek naukowcy oszacowali na od 1 do 2,5 miliardów lat. Brązowy karzeł miał mieć masę około 46 mas Jowisza i być oddalony od swojego gospodarza o około 20 AU (jednostek astronomicznych).

Astronomowie z orthwestern University w Evanston, Illinois, pod kierownictwem Chih-Chun Hsu, wykorzystali teleskop Keck Planet Imager and Characterizer (KPIC) do przeprowadzenia spektroskopii tego układu w wysokiej rozdzielczości i lepszego poznania jego właściwości. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

Zdaniem naukowców obserwacje wykazały, że HD 33632 Ab ma przewidywane prędkości rotacyjne wynoszące 53 kilometry na godzinę. Okres orbitalny układu został zmierzony przez badaczy na około 74 lata.

Zebrane dane wskazują, jak twierdzą astronomowie, że HD 33632 Ab jest mniej masywna i znajduje się w mniejszej odległości od swojego gospodarza niż wcześniej sądzono. Masa brązowego karła wynosi około 37 mas Jowisza, a jego odległość od HD 33632 naukowcy oszacowali na około 18 AU.

Na podstawie widma KPIC HD 33632 Ab badacze wykryli tlenek węgla i parę wodną w jej atmosferze. Nie znaleźli jednak żadnych śladów metanu, co może być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym szybką rotacją brązowego karła.

Badanie wykazało, że HD 33632 Ab ma metaliczność na poziomie 0,0 dex i stosunek węgla do tlenu wynoszący 0,58, co zdaniem naukowców, jest zgodne z właściwościami gwiazdy-gospodarza. Astronomowie sugerują, że wyniki te są oczekiwane dla towarzyszy BD powstałych w wyniku grawitacyjnego zapadnięcia się rdzenia lub niestabilności dysku.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się