Megamonas

Poznaliśmy sprawcę epidemii otyłości. To bakteria Megamonas

Jak wykazały badania chińskich naukowców, występujące w jelicie bakterie Megamonas najpewniej mają istotny związek z ryzykiem otyłości – informuje pismo „Cell Host & Microbe”.

Badania przeprowadzone na licznej grupie osób otyłych wspólnie przeprowadzili w Chinach naukowcy z Ruijin Hospital powiązanego z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine oraz Beijing Genomics Institute. Od 1005 osób pobrano próbki kału, po czym wykonano sekwencjonowanie metagenomiczne (pozwalające poznać genetyczny skład populacji mikroorganizmów z określonego środowiska bez konieczności izolowania i hodowania indywidualnych gatunków).

631 próbek kału pochodziło od osób otyłych, natomiast 374 od osób o prawidłowej masie ciała. W przypadku 814 uczestników przeprowadzono również sekwencjonowanie całego genomu (WGS) w oparciu o próbkę krwi. Analiza uzyskanych danych pozwoliła ujawnić silny związek pomiędzy Megamonas a otyłością — połączenie obecności tej bakterii i genetycznych czynników ryzyka gospodarza znacznie zwiększyło prawdopodobieństwo otyłości. W jelitach osób otyłych było wyraźnie więcej Megamonas.

Wszystkie próbki zostały dodatkowo podzielone na trzy enterotypy na podstawie obecności głównych rodzajów bakterii: Bacteroides, Prevotella i Megamonas. Osoby z enterotypem zdominowanym przez Megamonas miały wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) i większą częstość występowania otyłości. Naukowcy odkryli, że nierównowaga mikrobiologiczna jelit ma bardziej znaczący wpływ na otyłość u osób z niskim ryzykiem genetycznym.

Uzyskane wyniki sugerują potencjalne strategie przyszłego leczenia otyłości, ilustrując, w jaki sposób bakteria degraduje jelitowy mioinozytol (związek, który skutecznie hamuje transport kwasów tłuszczowych), zwiększa wchłanianie lipidów i przyczynia się do otyłości.

„Dzięki szeroko zakrojonym analizom metagenomu jelitowego i genomu gospodarza u otyłych Chińczyków, badania te ujawniają silny związek pomiędzy bakteriami jelitowymi Megamonas a otyłością” — powiedział dr Yang Fangming z BGI. I dodał: „Badania ujawniają mechanizm, za pomocą którego Megamonas wywołuje otyłość, zapewniając nową bakterię docelową do diagnostyki i leczenia otyłości”.

Dodatkowo przeprowadzone zostały badania na zwierzętach. Bakteria Megamonas rupellensis znacząco zwiększyła masę ciała i akumulację tłuszczu u myszy na diecie wysokotłuszczowej. Bakteria ta degraduje mioinozytol, a jego degradacja zwiększa wchłanianie tłuszczu przez jelita, co prowadzi do otyłości.

Paweł Wernicki/PAP

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się