bezsenność

Jak opanować bezsenność po przejściu COVID-19?

Ponad trzy czwarte osób, u których zdiagnozowano łagodny COVID-19, rozwija się bezsenność – wynika z badania, które publikuje pismo Frontiers in Public Health.

Dotychczas potwierdzono, że u osób po przebytym ciężkim COVID-19 częściej rozwija się bezsenność. Zespół pod kierunkiem dr Huong Hoang z Phenikaa University w Wietnamie sprawdzał ostatnio, czy dotyczy to również osób, które przeszły COVID-19 łagodnie i nie były z jego powodu hospitalizowane.

Badacze wykorzystali w tym celu oficjalną bazę danych pacjentów po przebytym COVID-19 i wybrali 1056 osób od 18. roku życia, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły COVID-19 na tyle łagodnie, że nie wymagały pobytu w szpitalu. Żadna z nich nie cierpiała wcześniej na bezsenność czy zaburzenia psychiczne. Wszyscy z badanej grupy wypełniali ankietę między czerwcem a wrześniem 2022 r.

Z jej pomocą zebrano dane społeczno-demograficzne, takie jak wiek, płeć, choroby przewlekłe, a także informacje na temat czasu trwania i przebiegu COVID-19. Pacjenci udzielali też informacji na temat występowania objawów lęku, stresu i depresji oraz na temat jakości, długości snu i szybkości zasypiania przed przechorowaniem COVID-19 oraz w ostatnich dwóch tygodniach.

Okazało się, że aż 76 proc. osób z badanej grupy doświadczyło bezsenności, z czego niemal 23 proc. – ciężkiej bezsenności. Połowa badanych oceniła, że częściej wybudza się w nocy, a jedna trzecia, że trudniej im zasnąć oraz że gorzej i krócej śpią. 

Co ważne, ciężkość COVID-19 nie miała wpływu na natężenie bezsenności. I choć pacjenci po bezobjawowym COVID-19 uzyskali wyniki wskazujące na mniej nasiloną bezsenność, to w porównaniu z innymi osobami różnice nie były istotne statystycznie. Analiza wykazała też, że bezsenność występowała statystycznie częściej w dwóch grupach pacjentów. Jedną stanowiły osoby, u których wcześniej występowały dodatkowe schorzenia przewlekłe, a drugą osoby, które miały więcej objawów depresji bądź lęków. Jak zwracają uwagę autorzy pracy, bezsenność może pogarszać stan zdrowia psychicznego i fizycznego, ale działa to również w drugą stronę – zły stan zdrowia może przyczyniać się do rozwoju bezsenności. 

„Jeśli doświadczasz bezsenności po COVID-19, nie sądź, że jest oto normalne. Jeśli bezsenność nie przeszkadza ci za bardzo, możesz podjąć proste działania” – wyjaśniła dr Hoang.

Jak dodała dr Hoang, jeśli bezsenności naprawdę utrudnia życie, może spróbować preparatów na sen sprzedawanych bez recepty. Jeśli nie pomogą, trzeba iść do lekarza.

PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się