CC Com
Fot. ESO/L. Calçada

CC Com – niezwykły układ podwójny kontaktowy

Korzystając z obserwatorium TÜBİTAK (TUG) i należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), astronomowie zbadali krótkookresowy układ podwójny kontaktowy znany jako CC Com. Wykryli dwa dodatkowe obiekty wchodzące w jego skład.

Układy podwójne kontaktowe to, jak tłumaczą naukowcy, pary gwiazd znajdujące się tak blisko siebie, że dzielą wspólną otoczkę gazową. Badanie takich obiektów może pomóc astronomom lepiej zrozumieć, w jaki sposób gwiazdy ewoluują i wpływają na siebie, gdy znajdują się niezwykle blisko, a także pozwalają dowiedzieć się więcej o mechanizmach łączenia się gwiazd.

CC Com to krótkookresowy układ podwójny kontaktowy gwiazd typu widmowego K4/5 V znajdujący się w odległości około 225 lat świetlnych od Ziemi. Poprzednie obserwacje wykazały, że promień gwiazdy pierwotnej wynosi około 0,72 promienia słonecznego, a jej masa to około 0,75 masy Słońca. Gwiazda wtórna ma promień 0,55 promienia słonecznego, a jej masę szacuje się na 0,41 masy naszej gwiazdy. Okres orbitalny układu podwójnego wynosi około 0,22 dnia.

Astronomowie z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii, pod kierownictwem Dolunaya Koçaka, postanowili przyjrzeć się bliżej CC Com. Wykorzystali TUG i TESS do przeprowadzenia kompleksowego badania tego układu, odkrywając, że zawiera on więcej obiektów niż wcześniej sądzono. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

„W tym badaniu szczegółowo przeanalizowano naturę CC Com. Oprócz nowych obserwacji uzyskanych za pomocą teleskopów TUG, wszystkie dostępne krzywe blasku systemu obserwowane przez TESS zostały zebrane do wykorzystania w nowej analizie” twierdzą naukowcy.

Jak tłumaczą astronomowie obserwacje ujawniły obecność dwóch dodatkowych obiektów w układzie, które otrzymały oznaczenia CC ComB i CC ComC. Wcześniej znana para gwiazd została zatem oznaczona jako CC ComA.

Jak wskazują badania, masa CC ComB została oszacowana przez naukowców na 0,074 masy Słońca, podczas gdy masa CC ComC najprawdopodobniej ich zdaniem wynosi 0,18 masy naszje gwiazdy. Okresy orbitalne CC ComB i CC ComC zostały zmierzone odpowiednio na około 7,9 i 98 lat.

Zebrane dane pozwoliły również badaczom doprecyzować parametry układu podwójnego CC ComA i okazało się, że jego składniki są mniejsze i mniej masywne niż wcześniej sądzono. Informacje wskazują, że promienie gwiazdy pierwotnej i wtórnej wynoszą odpowiednio 0,69 i 0,51 promienia słonecznego, podczas gdy ich masy wynoszą 0,71 i 0,37 masy Słońca.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się