GAMA 526784
Fot. ESA/Hubble & NASA, R. van der Burg

GAMA 526784 – ultra-rozproszona galaktyka w gwiazdozbiorze Hydry

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali ultra-rozproszoną galaktykę oznaczoną jako GAMA 526784, znajdującą się w gwiazdozbiorze Hydry.

Jak tłumacza badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia rozmytą plamę światła, która w rzeczywistości jest ultra-rozproszoną galaktyką znaną jako GAMA 526784. Ten słaby obiekt znajduje się w gwiazdozbiorze Hydry, około czterech miliardów lat świetlnych od Układu Słoncznego. Galaktyki ultra-rozproszone, takie jak GAMA 526784, są niezwykle szczególnymi obiektami. Na przykład, mogą mieć bardzo niską lub wysoką zawartość ciemnej materii, niewidzialnej substancji, która, jak zakładają astronomowie, stanowi większość materii we Wszechświecie. Obserwacje tych struktur wykazały, że niektóre z nich są niemal całkowicie pozbawione ciemnej materii, podczas gdy inne składają się z niej niemal w całości. Inną osobliwością tej klasy galaktyk jest niezwykła obfitość jasnych gromad kulistych, której nie zaobserwowano w innych typach galaktyk.

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. van der Burg

GAMA 526784 została uchwycona za pomocą kamery Advanced Camera for Surveys (ACS), która została zainstalowana na pokładzie Hubble’a w 2002 roku. Od tego czasu instrument ten odegrał kluczową rolę w niektórych z najbardziej imponujących obserwacji naukowych teleskopu, w tym w uchwyceniu Ultragłębokiego Pola Hubble’a (obraz niewielkiego obszaru nieba w gwiazdozbiorze Pieca – do momentu opublikowania Ekstremalnie Głębokiego Pola Hubble’a było to najdalej sięgające zdjęcie astronomiczne, jakie wykonano w świetle widzialnym). ACS sfotografowała również Plutona przed misją New Horizon, zaobserwowała gigantyczne soczewki grawitacyjne i znalazła w pełni uformowane galaktyki we wczesnym Wszechświecie.

Hydra (łac. Hydra) jest największym pod względem powierzchni gwiazdozbiorem, spośród wszystkich 88 i rozciąga się na ponad 1/4 nieba. Głowa Hydry leży na południe od Raka i trochę na północ od równika niebieskiego, a ogon między Wagą i Centaurem, na południowej półkuli. W Polsce konstelacja jest widoczna wiosną. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 130.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się