UGC 11537
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Seth

Hubble uchwycił galaktykę spiralną UGC 11537

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną UGC 11537. Ten niezwykły obiekt znajduje się w gwiazdozbiorze Orła.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, ten nowy obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia widok z góry na majestatyczną galaktykę spiralną UGC 11537. Dzięki możliwościom kamery Hubble’a Wide Field Camera 3 w podczerwieni i świetle widzialnym, badaczom udało się uchwycić ciasno zwinięte ramiona spiralne galaktyki wirujące wokół jej centrum. Obraz pokazuje jasne pasma gwiazd i ciemne obłoki pyłu rozciągające się w poprzek tego kosmicznego obiektu.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Seth

UGC 11537, jak wskazują astronomowie, znajduje się w odległości 230 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Orła (gwiazdozbiór nieba południowego, 22. co do wielkości, jest łatwo zauważalny z powodu najjaśniejszej gwiazdy Altair, był już znany w Mezopotamii – trzy tysiące lat temu, jednak nie zawsze była nazywana Orłem, liczba gwiazd widoczna gołym okiem – około 70) i leży blisko płaszczyzny Drogi Mlecznej. W rzeczywistości tak blisko, że na obraz wkradły się gwiazdy pierwszego planu, które znajdują się w naszej galaktyce – dwa widoczne obiekty widoczne przed UGC 11537 nie należą do tej kosmicznej struktury. Kolce otaczające te gwiazdy to artefakty obrazowania zwane – kolcami dyfrakcyjnymi. Są one wynikiem interakcji światła gwiazd ze strukturą podtrzymującą zwierciadło wtórne Kosmicznego Teleksopu Hubble’a.

Obraz ten pochodzi z zestawu obserwacji mających pomóc astronomom w lepszym poznaniu supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w centrach odległych galaktyk. Dokładne obserwacje Hubble’a, wraz z danymi z naziemnych teleskopów, pozwoliły astronomom stworzyć szczegółowe modele masy i ruchów gwiazd w tych galaktykach, co z kolei pomaga oszacować masę supermasywnych czarnych dziur.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się