NGC 2031
Fot. NASA, ESA, and L. Bianchi (The Johns Hopkins University)

Hubble uchwycił gromadę kulistą NGC 2031

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zaobserwowali gromadę kulistą NGC 2031. Badania pozwoliły lepiej poznać właściwości obiektu.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, w lewym górnym rogu fotografii uzyskanej za pomocą Hubble’a znajduje się gromada kulista NGC 2031. Ta gęsta grupa tysięcy gwiazd jest utrzymywana razem w kulistym kształcie przez wzajemne przyciąganie grawitacyjne obiektów wewnątrz niej. Gromada znajduje się w gwiazdozbiorze Góry Stołowej w Wielkim Obłoku Magellana (LMC), galaktyce satelitarnej Drogi Mlecznej z wieloma regionami gwiazdotwórczymi. Jest ona widoczna z południowej półkuli Ziemi.

NGC 2031
Fot. NASA, ESA, and L. Bianchi (The Johns Hopkins University)

NGC 2031 zawiera sporą populację gwiazd zmiennych typu Cefeid (co najmniej 14), które okresowo jaśnieją i ciemnieją. Okres pomiędzy szczytami jasności tych obiektów, w połączeniu z pomiarami jasności i niektórymi obserwacjami wykonanymi z Ziemi, może pomóc astronomom określić odległość gwiazdy od Ziemi. Korzystając z tych pomiarów, naukowcy oszacowali odległość NGC 2031 na około 150 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Gromada NGC 2031 znajduje się w niezwykle gęstym i rozgwieżdżonym regionie LMC. Jej położenie w tym zatłoczonym obszarze powoduje „zanieczyszczenie gwiazdowe”, zjawisko, w którym atmosfery i cechy powierzchni pobliskich obiektów wpływają na pomiary badanych struktur.

Zanieczyszczenie gwiazdowe jest jedną z teorii, która zdaniem badaczy, mogłaby wyjaśnić obserwacje jasnych niebieskich gwiazd w centrum gromady. Zwykle obiekty tego typu spalają się bardzo gorąco i mają krótki czas życia, a wiadomo, że gromady kuliste zawierają tylko stare gwiazdy. Inna teoria zakłada, że te jasne niebieskie struktury są w rzeczywistości niebieskimi maruderami, typem gwiazd, które formują się później niż ich sąsiedzi, co pozwala astronomom obserwować je w starszych gromadach kulistych, takich jak NGC 2031. Uważa się, że niebiescy maruderzy powstają, gdy dwie stare, czerwone gwiazdy łączą się, w wyniku czego powstaje gwiazda o większej masie, a zatem bardziej niebieska – hipoteza ta została opracowana przez naukowców, z pomocą Hubble’a podczas obrazowania innej gromady kulistej, 47 Tucanae.

Wiek NGC 2031 szacowany jest na 140 milionów lat, a jak twierdzą astronomowie, jej masa jest ponad 3 tysiące razy większa od masy naszego Słońca. Struktura ta została zbadana za pomocą ultrafioletu Hubble’a.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się