Arp 72
Fot. Credit: ESA/Hubble & NASA, L. Galbany, J. Dalcanton

Hubble zaobserwował Arp 72 – parę oddziałujących ze sobą galaktyk

Nowy obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia Arp 72 – parę galaktyk, które oddziałują ze sobą grawitacyjnie: NGC 5996 (duża galaktyka spiralna) i NGC 5994 (jej mniejszy towarzysz).

Jak opisują astronomowie z NASA, obie galaktyki w Arp 72 znajdują się w odległości około 160 milionów lat świetlnych od Ziemi, a ich jądra dzieli odległość około 67 tysięcy lat świetlnych. Odległość między galaktykami w ich najbliższych punktach jest jeszcze mniejsza i wynosi około 40 tysięcy lat świetlnych. Choć może się to wydawać ogromną odległością, w kategoriach separacji galaktyk jest ona niezwykle bliska.

Fot. Credit: ESA/Hubble & NASA, L. Galbany, J. Dalcanton

Dla porównania, odległość między Drogą Mleczną a jej najbliższą niezależną galaktyczną sąsiadką Andromedą wynosi około 2,5 miliona lat świetlnych. Z kolei odległość między Drogą Mleczną a jej największą i najjaśniejszą galaktyką satelitarną, Wielkim Obłokiem Magellana (galaktyki satelitarne są mniejsze i krążą wokół większych galaktyk), wynosi około 162 tysięcy lat świetlnych.

Naukowcy twierdzą, że NGC 5996 jest mniej więcej porównywalna wielkością do Drogi Mlecznej. A niezwykła bliskość galaktyk w Arp 721 – około 40 tysięcy lat świetlnych – sprawia, że obiekty te silnie oddziałują ze sobą grawitacyjnie. Zdaniem badaczy, w rzeczywistości interakcja ta prawdopodobnie zniekształciła spiralny kształt NGC 5996.

Spowodowało to również powstanie bardzo długiego i słabego ogona gwiazd i gazu odchodzącego od NGC 5996 – aż do prawego górnego rogu zdjęcia. Ten „pływowy ogon” jest, jak wskazują naukowcy, powszechnym zjawiskiem, które pojawia się, gdy galaktyki znajdują się w swoim bliskim sąsiedztwie i również zostało uchwycone na innych zdjęcia, oddziałujących ze sobą galaktyk, które obserwował Hubble.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się