NGC 1097
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Sand, K. Sheth

Hubble zaobserwował galaktykę spiralną NGC 1097

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną NGC 1097, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pieca.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, ten niezwykle szczegółowy obraz przedstawia wnętrze NGC 1097 – galaktyki spiralnej z poprzeczką znajdującej się około 48 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Pieca. Fotografia pokazuje zawiłość sieci gwiazd i pyłu w centrum NGC 1097, z długimi wąsami pyłu widocznymi w ciemnoczerwonym odcieniu. Ta złożona struktura była możliwa do zobrazowania dzięki dwóm instrumentom na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a: Wide Field Camera 3 (WFC3) i Advanced Camera for Surveys (ACS).

NGC 1097
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Sand, K. Sheth

Obraz ten powstał z połączenia danych z dwóch kamer. Ludzkie oczy mogą wykrywać fale świetlne o długości od około 380 do 750 nanometrów, wykorzystując trzy rodzaje receptorów, z których każdy jest wrażliwy tylko na część tego zakresu. Mózg człowieka interpretuje te specyficzne długości fal jako kolory. Z kolei kamera teleskopowa, taka jak WFC3 lub ACS, jest wrażliwa na pojedynczy, szeroki zakres długości fal, aby zmaksymalizować ilość zbieranego światła. Surowe obrazy z teleskopów są zawsze w skali szarości, pokazując tylko ilość światła uchwyconego we wszystkich tych długościach fal.

Kolorowe obrazy z teleskopów kosmicznych, jak zaznaczają astronomowie, są tworzone przy użyciu filtrów. Przesuwając je przez aperturę instrumentu, takiego jak WFC3 lub ACS, przepuszczane jest tylko światło z bardzo określonego zakresu długości fal. Jeden z takich filtrów zastosowany na tym zdjęciu przepuszcza zielone światło o długości fali około 555 nanometrów. Daje to obraz w skali szarości pokazujący tylko ilość światła o tej długości fali, pozwalając astronomom na dodanie koloru podczas przetwarzania obrazu. Ten wielokolorowy obraz NGC 1097 składa się z siedmiu różnych filtrów.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się