IC 1776
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Filippenko

Hubble zobrazował galaktykę IC 1776

Astronomowie za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble’a uchwycili galaktykę IC 1776. Znajduje się ona ponad 150 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Ryb.

Jak podkreślają naukowcy z NASA, IC 1776 była niedawno gospodarzem niezwykle gwałtownej eksplozji – supernowej – która została wykryta w 2015 roku przez Lick Observatory Supernova Search – zrobotyzowany teleskop, który przeszukuje nocne niebo w poszukiwaniu zjawisk przejściowych, takich jak supernowe.

IC 1776
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Filippenko

Sieć automatycznych, zrobotyzowanych teleskopów jest rozmieszczona na całym świecie i jest obsługiwana zarówno przez profesjonalnych astronomów, jak i amatorów. Ujawniają one krótkotrwałe zjawiska astronomiczne, takie jak wędrujące asteroidy, mikrosoczewkowanie grawitacyjne czy supernowe.

Supernowe to potężne i energetyczne eksplozje gwiazdy. Pojawiają się one podczas ostatnich etapów ewolucji masywnej gwiazdy lub gdy biały karzeł zostaje pobudzony do niekontrolowanej fuzji jądrowej. Pierwotny obiekt, zwany progenitorem, albo rozpada się na gwiazdę neutronową lub czarną dziurę, albo ulega całkowitemu zniszczeniu, tworząc mgławicę rozproszoną. Szczytowa jasność optyczna supernowej może być porównywalna z jasnością całej galaktyki, a następnie zanikać przez kilka tygodni lub miesięcy.

Choć nie jest to widoczne na uchwyconym obrazie, Hubble badał następstwa supernowej – znanej jako SN 2015ap – podczas dwóch różnych programów obserwacyjnych, z których oba miały na celu przeczesanie szczątków pozostawionych przez eksplozje, aby lepiej zrozumieć te niezwykle gwałtowne wydarzenia. Różne teleskopy na Ziemi automatycznie śledzą wykrywanie supernowych, aby uzyskać wczesne pomiary ich jasności, a także widma.

Uzupełnienie tych wczesnych pomiarów późniejszymi obserwacjami, które ujawniają utrzymującą się energię supernowych, może rzucić światło na systemy, które są gospodarzami tych kosmicznych kataklizmów.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się