porządek

Jak porządek wpływa na zdrowie?

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ jaki ma porządek na zdrowie psychiczne. Zorganizowana przestrzeń ogranicza rozproszenie uwagi i sprzyja wypoczynkowi, a pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów przynosi poczucie dumy i pozwala odciąć się od przeszłości.

Jak potwierdzają najnowsze badania naukowe, porządek ma dobry wpływ na zdrowie psychiczne. Pozbycie się niektórych przedmiotów podczas porządkowania przyczynia się do dobrego samopoczucia, przynosi poczucie dumy czy pozwala zerwać z bolesnymi momentami z przeszłości. Zgodnie z sondażem przeprowadzonym w 2019 r. przez Sociovision, powiązane z Ifop, 61 proc. Francuzów chce zrobić generalne porządki w swoich mieszkaniach, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i uwolnić przestrzeń.

Uporządkowana przestrzeń ma na nas pozytywny wpływ w codziennym życiu, m.in. w pracy. „Każda wizualna stymulacja musi zostać przetworzona przez mózg. Obecność zbyt wielu przedmiotów go męczy. Dlatego kokpity samolotów myśliwskich są maksymalnie upraszczane, aby jak najbardziej ograniczać wykorzystywanie energii kognitywnej” – tłumaczy cytowany przez „Le Figaro” Maxime Bellego, psycholog kliniczny. Zorganizowana przestrzeń ogranicza rozproszenie i sprzyja wypoczynkowi.

Robienie porządków pozwala również na sprzedanie, oddanie lub wyrzucenie niepotrzebnych przedmiotów bądź odnaleźć dawno zgubiony czy zapomniany przedmiot zamiast ponownie go kupować. Pozbycie się nieużywanych rzeczy sprzyja również poczuciu dumy z siebie.

Zgodnie z badaniem naukowym opublikowanym w 2021 r. w czasopiśmie „BMC Geriatrics” osoby starsze, które regularnie robią porządki, posiadają większą objętość mózgu niż inne osoby w ich wieku. Rzadziej też występuje u nich ryzyko zaburzeń kognitywnych i demencji.

Brytyjskie badania wskazują natomiast, że nieporządek spowodowany nagromadzeniem niepotrzebnych przedmiotów w domu ma negatywny wpływ na samopoczucie i na higienę. Badanie przeprowadzone na uniwersytecie Princeton wskazuje z kolei na niepokój i stres, jakie wywołuje nieporządek.

Robienie porządku może mieć nawet działanie terapeutyczne – znaczenie ma na przykład pozbycie się przedmiotów niepozwalających oderwać się od przeszłości. Niezdolność do uporządkowania przestrzeni może być związana z trudnościami w pożegnaniu się z pewnym etapem swojego życia. „Jedna z moich pacjentek miała na środku swojego salonu stół, który jej się nie podobał. To była pamiątka po zmarłej matce. Pacjentka nie pozbywała się stołu ze strachu przed popełnieniem symbolicznej zdrady. Oczywiście należy szanować czas żałoby, która czasami trwa latami. Ale jeśli stary przedmiot utrzymuje człowieka w stanie głębokiego smutku, który odcina go od innych, należy go porzucić” – twierdzi Maxime Bellego.

Jak mówi cytowana przez „Le Figaro” psycholog Isabelle Leboeuf, wszyscy ludzie mają tendencję do gromadzenia przedmiotów i jest to zrozumiałe. Ludzki umysł może wiązać wspomnienia bądź emocje z jakimś przedmiotem. Zdaniem psycholog wyrzucenie takiego przedmiotu „jest zrezygnowaniem z tego, co on przywołuje. To jest trochę jak z magdalenkami Prousta, które były czymś o wiele więcej niż magdalenkami”.

Oprac. Julia Mistewicz, Paryż

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się