okulary przeciwsłoneczne

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), zmniejszają zmęczenie oczu w jasnym świetle, a także chronią oczy przed odłamkami czy drobinami. Znalezienie odpowiedniej pary okularów, które będą nie tylko dobrze wyglądać, ale spełniać swoje ochronne funkcje, wymagają jednak wiedzy na temat tego czym powinno się kierować przy ich wyborze – tak, aby zapewniały one komfort niezależnie od tego, czy są używane w drodze do pracy lub podczas zwykłego spaceru.

Okulary przeciwsłoneczne i ochrona oczu

Tanie okulary przeciwsłoneczne można kupić niemal wszędzie – od supermarketów i stacji benzynowych poczynając, a na sklepach osiedlowych i sklepach internetowych skończywszy. Jednak taka wszechobecność tych produktów może budzić wątpliwości, co do kluczowej funkcji ochronnej dla oczu jaką powinny one gwarantować. Chociaż ich soczewki zwykle spełniają pewne minimalne wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem UV, ich jakość pod innymi względami, takimi jak przejrzystość wizualna, jest zazwyczaj fatalna.

Okulary kupowane w salonach optycznych muszą spełniać wyższe standardy, posiadać znaki CE i UKCA. Profesjonalni optycy są zatem znacznie lepiej przygotowani, aby pomóc klientom znaleźć okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko spełniają ich praktyczne wymagania, ale które przy tym są także wygodne i dobrze dopasowane do rysów twarzy danego klienta, informuje we ciekawej analizie portal „The Conversation„.

Prawo europejskie klasyfikuje soczewki okularów przeciwsłonecznych jako „środki ochrony indywidualnej”, określając pięć poziomów ochrony. Soczewki kategorii 0 przepuszczają 80-100% światła, podczas gdy te z kategorii 4 przepuszczają tylko 3-8%, co oznacza, że nie nadają się do prowadzenia pojazdów. Kategoria 3 jest najczęściej używana, ponieważ są one odpowiednie w większości sytuacji, w tym podczas prowadzenia pojazdu.

Ciemniejsze okulary przeciwsłoneczne chronią lepiej?

W tym miejscu pojawia się bardzo często stawiane pytanie: czy ciemniejsze soczewki chronią lepiej? Krótka odpowiedź naukowców brzmi – niekoniecznie. Stopień pochłaniania światła zależy od tego, jak i gdzie będą używane. Przykładowo soczewki kategorii 4 są przeznaczone do bardzo jasnych obszarów, takich jak wysokie góry lub pustynie, ale mogą w rzeczywistości ograniczać widoczność w innych sytuacjach. Jednak wszystkie okulary przeciwsłoneczne, które spełniają ustalone standardy unijne, chronią oczy przed promieniowaniem UV.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych może sprawiać wrażenie, że widzenie jest utrudnione. Dzieje się tak, ponieważ zabarwione soczewki selektywnie filtrują światło: przepuszczają jeden rodzaj promieniowania i ograniczają inny. Wynika to z powodu trzech czynników: ostrość wzroku, czułość na kontrast, wady refrakcji. Aby dobra ochrona przed światłem nie ograniczała pola widoczności przy wyborze dobrych okularów przeciwsłonecznych trzeba zwracać szczególną uwagę na te trzy czynniki.

Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych nie jest decydujący

A pytanie o kolor soczewek? Chociaż kolor nie wpływa na ochronę, może wpływać na kontrast i poczucie jasności, ponieważ każdy kolor filtruje inną długość fali światła. Szare soczewki filtrują wszystkie długości fal światła, podczas gdy odcienie takie jak brązowy lub zielony mają inny wpływ na absorpcję światła. Oznacza to, że percepcja wzrokowa jest jaśniejsza w przypadku soczewek brązowych, bardzo ciemna w przypadku soczewek szarych i bardziej naturalna w przypadku soczewek zielonych.

Kolor nie jest jedyną rzeczą, która ma istotny na jakość widzenia: w przypadku okularów słonecznych musimy również zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są soczewki. Chociaż najczęściej są one wykonane ze specjalistycznych tworzyw sztucznych – znanych jako soczewki organiczne – można również znaleźć soczewki szklane, znane jako soczewki mineralne. Te dwa materiały nie są jednak takie same. Soczewki organiczne są lżejsze i mocniejsze, podczas gdy soczewki mineralne są bardziej odporne na zarysowania i mniej podatne na zniekształcenia kolorów. Oznacza to, że soczewki mineralne oferują lepszą jakość widzenia.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się