komórki macierzyste

Pomysł na walkę z osteoporozą może przyjść z badań komórek macierzystych w kosmosie

Naukowcy przygotowują komórki macierzyste do lotu w kosmos, aby sprawdzić, jak brak grawitacji wpływa na utratę masy kostnej u człowieka.

Eksperyment badawczy nad komórkami macierzystymi Mayo Clinic będzie częścią ładunku, który wystartuje w kosmos z Kennedy Space Center NASA na przylądku Canaveral na Florydzie 29 stycznia.

„Od jakiegoś czasu wiemy, że astronauci tracą gęstość kości podczas długotrwałych lotów kosmicznych. Chcemy zrozumieć, jak to się dzieje, abyśmy mogli pracować nad rozwiązaniami zapobiegającymi utracie masy kostnej nie tylko u astronautów przebywających w kosmosie, ale także u pacjentów na Ziemi” – mówi dr Abby Zubair specjalista medycyny laboratoryjnej i patologii w Mayo Clinic na Florydzie.

Projekt badawczy zbada wpływ grawitacji na rodzaj komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego, znanych jako „mezenchymalne komórki macierzyste” lub „dorosłe komórki macierzyste z czynnikami wzrostu i potencjałem leczniczym”. Odgrywają one kluczową rolę w naprawie i regeneracji tkanek. Dr Zubair wraz z zespołem badawczym przyjrzy się funkcjonowaniu komórek macierzystych w przestrzeni kosmicznej. Badacz twierdzi, że eksperyment ten może mieć wpływ na przyszłe loty kosmiczne, w tym załogową misję na Marsa. Te wczesne badania mogą wpłynąć również na zagadnienia związane z utratą masy kostnej na Ziemi.

„Wykorzystamy to, czego dowiemy się z tego projektu, aby przyspieszyć nasze badania na drodze do badań klinicznych, których ostatecznym celem będzie przetestowanie środków terapeutycznych, które mogą zapobiegać lub leczyć utratę masy kostnej związaną z osteoporozą, a także tą u pacjentów przykutych do łóżka przez długi czas” – dodaje Abby Zubair.

Badania zostaną przeprowadzone w czasie dwóch lotów kosmicznych. W czasie pierwszego badacze ocenią wpływ mikrograwitacji na tworzące kości komórki macierzyste. Drugi lot kosmiczny jest wstępnie zaplanowany na koniec roku i będzie analizował wpływ mikrograwitacji na inne typy komórek, które uczestniczą w tworzeniu lub utracie masy kostnej. Zostanie przetestowany również związek, który może być stosowany w leczeniu utraty kości w kosmosie i potencjalnie na Ziemi.

Pierwsze badania dr Zubair miały miejsce w 2017 roku, kiedy ładunek kilku próbek z komórkami macierzystymi został wystrzelony z Kennedy Space Center w ramach testu mającego na celu ustalenie, czy mogą one przetrwać w kosmosie i być szybciej produkowane masowo w warunkach mikrograwitacji do wykorzystania w leczeniu udaru mózgu. Późniejszy eksperyment w kosmosie wykazał, że komórki macierzyste hodowane w stanie nieważkości są bezpieczne i możliwe do zastosowania w leczeniu chorób u ludzi.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się