Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Fot. NASA, ESA, A. Simon

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił lato na Saturnie

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował Saturna i jego kolosalne pierścienie 4 lipca 2020 roku, podczas lata na północnej półkuli gazowego olbrzyma. Wyraźnie widoczne są również dwa lodowe księżyce planety – Mimas po prawej i Enceladus na dole.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, lekka czerwonawa mgiełka nad półkulą północną widoczna na tej kolorowej kompozycji może być spowodowana ogrzewaniem przez zwiększone światło słoneczne, które może albo zmienić cyrkulację atmosferyczną, albo usunąć lód z aerozoli w atmosferze.

Fot. NASA, ESA, A. Simon

Inna teoria głosi, że zwiększone nasłonecznienie w miesiącach letnich zmienia ilość wytwarzanego zamglenia fotochemicznego. I odwrotnie, właśnie widoczny biegun południowy ma niebieski odcień, odzwierciedlający zmiany na zimowej półkuli Saturna.

Zdjęcie zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w ramach projektu Outer Planets Atmospheres Legacy (OPAL). OPAL pomaga naukowcom zrozumieć dynamikę atmosfery i ewolucję planet-gigantów naszego Układu Słonecznego. W przypadku Saturna, astronomowie kontynuują śledzenie zmieniających się wzorców pogodowych i burz.

Saturn jest szóstą planetą od Słońca i drugą co do wielkości w Układzie Słonecznym, zaraz po Jowiszu. Jest gazowym olbrzymem o średnim promieniu około dziewięć i pół razy większym od Ziemi. Chociaż jest on prawie wielkości Jowisza, ma mniej niż jedną trzecią jego masy. Saturn krąży wokół Słońca w odległości 9,59 AU (1434 mln km) z okresem orbitalnym 29,45 lat.

Naukowcy zakładają, że jego wnętrze składa się ze skalistego jądra, otoczonego warstwą metalicznego wodoru, pośrednią warstwą ciekłego wodoru i ciekłego helu, a na końcu gazową warstwą zewnętrzną. Saturn ma bladożółty odcień ze względu na kryształy amoniaku w jego górnej atmosferze. Siła pola magnetycznego gazowego olbrzyma wynosi około jednej dwudziestej siły pola magnetycznego Jowisza. Prędkość wiatru na planecie może osiągnąć 1800 kilometrów na godzinę.

Glob posiada jasny i rozległy system pierścieni składający się głównie z cząstek lodu, z mniejszą ilością skalistych odłamków i pyłu. Co najmniej 146 księżyców krąży wokół planety, z czego 63 są oficjalnie nazwane – nie obejmuje to setek księżyców w pierścieniach. Tytan, największy księżyc Saturna i drugi co do wielkości w Układzie Słonecznym, jest większy (choć mniej masywny) niż planeta Merkury i jest jedynym naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym posiadającym znaczną atmosferę.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się