Alpy Szwajcarskie
Fot. ESA

Alpy Szwajcarskie w obiektywie misji Copernicus Sentinel-2

W ramach prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną misji Copernicus Sentinel-2 uchwycono z orbity Alpy Szwajcarskie.

Rozciągające się na około 1200 km Alpy Szwajcarskie zajmują powierzchnię około 200 tysięcy km2 i są domem dla około 20 milionów ludzi. Zdjęcie przedstawia Alpy Berneńskie, które stanowią centralną część tego pasma górskiego.

Fot. ESA

Na zdjęciu uchwyconym przez misję Copernicus Sentinel-2 światło słoneczne jest skierowane z południowego wschodu, dlatego też ośnieżone szczyty górskie rzucały cienie na północe zbocza. Jak opisują astronomowie, te ciemne obszary na obrazie mogą zostać błędnie zinterpretowane, ponieważ można je łatwo wziąć za zbiorniki wodne.

Największym zbiornikiem wodnym widocznym na zdjęciu jest wschodnia część jeziora Thun, widoczna w kolorze ciemnoniebieskim w lewym górnym rogu. Tuż obok wschodniego rogu zbiornika znajduje się miasto Interlaken, położone pomiędzy jeziorami Thun i Brienz. Miejscowość ta jest na obrazie częściowo zakryta przez nisko położone chmury uwięzione w dnie doliny, podczas gdy jezioro Brienz na zachodzie jest całkowicie niewidoczne.

W pobliżu środka zdjęcia, jak opisują naukowcy, można dostrzec lodowiec Aletschgletscher, największy w Alpach, który rozciąga się na około 23 km i zajmuje powierzchnię około 80 km². Jest to typowy lodowiec dolinny i pochodzi z dużego, płaskiego obszaru śniegu i lodu wysoko w górach zwanego Concordia, gdzie zbiegają się trzy mniejsze lodowce.

Trzy słynne szwajcarskie góry Eiger, Mönch i Jungfrau wznoszą się na północ od Concordii. Lodowiec Aletschgletscher rozciąga się na południe, topniejąca z niego woda tworzy rzekę Massa w dolinie poniżej. Lodowce w tym regionie wykazują długotrwałe cofanie się z powodu zmian klimatycznych, powodując zwiększone ryzyko, takie jak powodzie i osunięcia ziemi.

Aletschgletscher i okoliczne góry są częścią Obszaru Chronionego Jungfrau-Aletsch, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który jest domem dla wielu ekosystemów i jest ważny dla badań z dziedzin geologii, geomorfologii, zmian klimatu, biologii i fizyki atmosfery.

Za pomocą misji Copernicus Sentinel-2 obraz są tworzone w false-color, która jest grupą metod oddawania barw stosowanych do wyświetlania obrazów w kolorach, które zostały zarejestrowane w widzialnych i niewidzialnych częściach widma elektromagnetycznego.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się