Alderney

Na małej wyspie Alderney odkryto starożytne monety z wizerunkami rzymskich cesarzy

W trakcie wykopalisk prowadzonych na niewielkiej wyspie Alderney, która stanowi część należących do Wielkiej Brytanii Wysp Normandzkich, archeolodzy odkryli dwie starożytne rzymskie monety, które były wykonane ze srebra.

Odkryte na wyspie Alderney monety to antoniniany – w starożytnym Rzymie był to typ srebrnych monet, które zostały po raz pierwszy wprowadzone za panowania cesarza Karakalli około 215 roku naszej ery. Waluta ta została tak nazwana na cześć dynastii Antoninów, która sprawowała rządy w Imperium Rzymskim w latach 96–192. Jeden antoninian był również dwóm denarom, jednak miał on przy tym zaniżoną wartość kruszcu. Na skutek coraz bardziej postępującej w kolejnych wiekach dewaluacji monety, w postaci obniżania zawartości srebra w antoninianach, waluta ta stała się małą miedzianą monetą.

Na awersie antoninianów był umieszczany wizerunek danego panującego rzymskiego cesarza. Imperator zazwyczaj był przedstawiany w koronie promienistej z księżycowym diademem. Antoniniany wyszły z obiegu w IV wieku n.e. Srebrne antoniniany z Alderney przedstawiają dwóch cesarzy Imperium Romanum z III i IV wieku n.e. Na pierwszej, starszej monecie znajduje się wizerunek cesarza Waleriana II, który krótkotrwale panował nad cesarstwem w latach 253-257 n.e. Z kolei na drugim młodszym antoninianie widnieje postać cesarza Walensa z lat 364-378 n.e., informuje portal „Newsweek„.

Monety te zostały odkryte podczas wciąż  obecnie prowadzonych wykopalisk na Alderney w miejscu, w którym najprawdopodobniej niegdyś znajdował się duży rzymski budynek. Pozostałości tej domniemanej struktury są położone w pobliżu zatoki Longis. Obecne prace archeologiczne na Alderney są prowadzone przez grupę „Dig Alderney”, będącej stowarzyszeniem charytatywnym, w którym działają wolontariuszy zainteresowani dziedzictwem historycznym swojej wyspiarskiej małej ojczyzny. Dwa antoniniany zostały określone przez szczęśliwych znalazców jako „istnie gwiazdorskie odkrycie”.

Chociaż, będąca jedną z Wysp Normandzkich, Alderney jest zależna od korony brytyjskiej, to nie jest ona częścią Zjednoczonego Królestwa. Archipelag ten znajduje się tuż przy północnym wybrzeżu Francji, na Kanale La Manche – będącego częścią Oceanu Atlantyckiego. Alderney stanowi część baliwatu Guernsey – będącej jednostką terytorialną obejmującą wyspy Normandzkie. Wyspa Alderney liczy zaledwie 7 km2, co jest mniejszą powierzchnią niż zdecydowana większość gmin w Polsce.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się