TOI-3261b

Naukowcy odkryli nowego gorącego neptuna TOI-3261b

Korzystając z należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), astronomowie wykryli nową egzoplanetę. Obcy świat, oznaczony jako TOI-3261b, jest prawie wielkości Neptuna, a jego temperatura przekracza 1400 stopni Celsjusza.

Do tej pory TESS zidentyfikował ponad 7200 kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest lub TOI), z których 482 zostały potwierdzone. Od momentu wystrzelenia w kwietniu 2018 roku, satelita przeprowadza badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących (przejście jednego ciała niebieskiego przez tarczę drugiego) egzoplanet – od małych, skalistych światów po gazowe olbrzymy.

Astronomowie z University of Southern Queensland w Australii, pod kierownictwem Emmy Nabbie, potwierdzili istnienie kolejnego TOI. Twierdzą, że sygnał tranzytu zidentyfikowany na krzywej blasku TOI-3261, gwiazdy ciągu głównego typu K oddalonej o około 972 lata świetlne od Ziemi, jest spowodowany przez planetę. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

„Potwierdziliśmy, że TOI-3261 b jest planetą za pomocą wielu niezależnych metod detekcji. Z obserwatoriów naziemnych znajdujemy sygnały tranzytowe na celu, odtwarzające sygnały po raz pierwszy zaobserwowane przez TESS” – wyjaśniają naukowcy.

Jak tłumaczą astronomowie, TOI-3261 b ma promień około 3,82 promienia Ziemi, czyli jest tylko około 2 proc. mniejsza od Neptuna. Jednak nowo odkryta egzoplaneta ma niezwykle wysoką masę jak na swój rozmiar – około 30,3 masy Ziemi. Wyniki te dają wysoką gęstość nasypową wynoszącą 3,0 g/cm3.

TOI-3261 b okrąża swojego gospodarza co 0,88 dnia w odległości 0,017 AU (jednostki astronomicznej) od niego. Z tego powodu została sklasyfikowana jako planeta o ultrakrótkim okresie obiegu (USP) i jak dotąd jest dopiero czwartą znaną USP wielkości Neptuna. Bliskość planety do jej gwiazdy macierzystej, która ma efektywną temperaturę około 4800 stopni Celsjusza, sugeruje zdaniem badaczy, że ten pozasłoneczny świat jest bardzo gorący – z temperaturą na poziomie 1400 stopni Celsjusza.

Na podstawie zebranych danych naukowcy zakładają, że TOI-3261 b posiada gazową otoczkę z jądrem potencjalnie zawierającym wodę. Badacze szacują, że ta gazowa otoczka stanowi około 5 proc.. całkowitej masy planety.

Jak zaznaczają astronomowie gwiazda TOI-3261, ma typ widmowy K1.5 V i jest o około 13 proc. mniejsza i mniej masywna niż Słońce. Wiek gwiazdy oszacowano na 6,5 miliarda lat, a jej metaliczność wynosi 0,11 dex.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się